Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:22
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.budopap.pl/

Społeczne

W tym dziale znajdziecie artykuły dotyczące historii lokalnej, kultury, zdrowia, ekologii. A także wywiady, czy redakcyjne akcje. 

Uwaga! Są zakazy wstępu do lasów
Uwaga! Są zakazy wstępu do lasów

Ze względu na masowe pojawienie się chrabąszcza majowego leśnicy muszą przeprowadzić opryski chemiczne. W związku z tym w kilku leśnictwach Nadleśnictwa Opole wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Opryski nie zagrażają ludziom i zwierzętom.

08.05.2024 12:44
[ZDJĘCIA] w Opolu trwa Święto Wojciechowe
[ZDJĘCIA] w Opolu trwa Święto Wojciechowe

Dziś (4 maja) w Opolu odbywa się Święto Wojciechowe. W programie przewidziano wiele atrakcji.

04.05.2024 15:40
Opolanki w finale Miss Polski
Opolanki w finale Miss Polski

Rozstrzygnięty został półfinał konkursu piękności Miss Polski 2024. W hotelu Kolumna Park w Przygoniu niedaleko Łodzi spotkało się 59 najpiękniejszych kobiet w Polsce. Jury wyłoniło 32 finalistki, które w lipcu powalczą o koronę i tytuł Miss Polski. Wśród nich są dwie przedstawicielki z naszego województwa: 25-letnia opolanka Sylwia Kowcuń oraz 22-letnia krapkowiczanka Alicja Grzejszczak.

02.05.2024 09:37
Gwiazdy na Dniach Ozimka
Gwiazdy na Dniach Ozimka

Ozimek odkrywa powoli szczegóły związane ze świętem miasta. W tym roku feta będzie trwała dwa dni. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie wielu atrakcji oraz gwiazd wielkiego formatu.

30.04.2024 13:39
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część druga.
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część druga.

Kwiecień 2024 roku to wyjątkowy czas dla lokalnych środowisk i dla zwykłych mieszkańców. W kwietniu 2024 roku wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin i rad miejskich. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia naszego codziennego życia i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Obecny czas jest również istotny ze względu na możliwość wsparcia lokalnej przyrody poprzez sprawdzenie programów, planów i obietnic poszczególnych kandydatów dotyczących działań na rzecz ochrony przyrody i walki ze zmianami klimatycznymi oraz ich skutkami.

29.04.2024 11:55
Sejm zdecydował: język śląski będzie językiem regionalnym?
Sejm zdecydował: język śląski będzie językiem regionalnym?

W piątek (26.04) Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. To już ósma próba izby niższej polskiego parlamentu aby język śląski został wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych. Tym razem zakończyła się sukcesem. Teraz ustawą zajmie się Senat, a w przypadku pozytywnej decyzji senatorów, ustawa zostanie przedłożona do podpisu prezydenta.

26.04.2024 12:52
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część pierwsza.
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część pierwsza.

7 kwietnia wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców swoich wsi, miasteczek oraz miast. Wybory samorządowe to czas szczególny dla środowisk lokalnych i naszego miejsca zamieszkania. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia codziennego życia każdego mieszkańca i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Są to jedyne wybory, w których głosujemy na sąsiadów czy inne osoby mieszkające w pobliżu. Praca samorządowców to również praca nad ochroną przyrody i lokalnego środowiska naturalnego. Jakie zatem znaczenie mają wybory samorządowe dla ochrony środowiska? W jaki sposób samorządowcy mogą lokalnie pracować na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi?

23.04.2024 12:18
Jeden krok do zdrowego budowania – przeczytaj „Poradnik Inwestora”
Jeden krok do zdrowego budowania – przeczytaj „Poradnik Inwestora”

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.

22.04.2024 11:56
Wody gruntowe w Polsce:  zasoby, wykorzystanie i perspektywy
Wody gruntowe w Polsce: zasoby, wykorzystanie i perspektywy

Obieg wody w przyrodzie stanowi fundamentalny element równowagi ekosystemów, bez którego funkcjonowanie życia na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda przemierza różne etapy cyklu wodnego, w tym istotną rolę odgrywają wody podziemne, które aktywnie uczestniczą w tym procesie. Ich znaczenie jest tak ogromne, że ich objętość, sięgająca nawet kilkakrotnie wód oceanicznych, stawia je w centrum uwagi w kontekście dostępności zasobów wodnych.

10.04.2024 14:09
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody.
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody.

Do naszego ekologicznego kalendarza świąt nietypowych z pewnością zaliczyć możemy dzień 21 marca, który jest pierwszym dniem wiosny oraz dniem wierzby. Dlaczego tak niepozorne drzewa są szczególnie doceniane przez naukowców? Co sprawia, że wierzbami powinniśmy się interesować? Przyjrzyjmy się tym zwyczajnym – niezwyczajnym gatunkom drzew.

03.04.2024 09:14
Muzyka Wielkiej Nocy
Muzyka Wielkiej Nocy

Z Eweliną Szendzielorz, wicedyrektorem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, rozmawia Michał Mandola.

02.04.2024 13:02
[ZDJĘCIA] Tradycja Lanego Poniedziałku wciąż żywa
[ZDJĘCIA] Tradycja Lanego Poniedziałku wciąż żywa

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Polacy kontynuują pradawną tradycję Lanego Poniedziałku, zwyczajowo znanego jako Śmigus-Dyngus.

01.04.2024 16:26
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama