Hierarchowie kościelni podkreślają, że impulsem do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej były decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwestii lekcji religii w szkołach. Przypomnijmy, że od 1 września 2025 roku - zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji - wymiar lekcji etyki i religii ma być ujednolicony. Będzie to tylko jedna godzina w tygodniu. Zmiana spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli hierarchii Kościoła i środowisk katolickich.
Podczas ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencja Episkopatu Polski, biskupi zdecydowali o powołaniu Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej. Jego przewodniczącym został biskup Artur Ważny. Członkami tego gremium zostali katecheci, pastoraliści, liturgiści, dogmatycy, bibliści oraz osoby zaangażowane na co dzień w działalność duszpastersko-ewangelizacyjną. Zadaniem zespołu będzie wypracowanie ogólnych zasad dotyczących treści, metod i form realizacji katechezy parafialnej.
Aktualnie trwa dyskusja o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz pierwszej komunii świętej, przed bierzmowaniem i ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej z katechez ma być głoszenie kerygmatu. W teologii chrześcijańskiej jest to głoszenie Słowa Bożego, a w szczególności orędzia zbawczego.
Zgodnie z założeniami powszechne katechezy mają być skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Jak podkreślają kościelni hierarchowie, wszyscy członkowie wspólnoty, bez względu na swój wiek, powinni pogłębiać swoją wiarę. Takiemu duchowemu celowi mają służyć też katechezy.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 3 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze