Niemodlin i Popielów na celowniku powodzi: Pogotowie przeciwpowodziowe w gminach
W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Ścinawa Niemodlińska, w gminie Niemodlin ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Sytuacja wymaga intensywnych działań zarządzania kryzysowego, w tym stałego monitorowania poziomów wód w rzekach Ścinawa Niemodlińska oraz Nysa Kłodzka. W ramach przygotowań zgromadzono worki i piasek, a o godzinie 17:30 zaplanowane jest posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (GZZK) w Niemodlinie.
Na miejscu trwają oględziny newralgicznych miejsc przez burmistrza Niemodlina, komendanta Straży Miejskiej oraz podinspektora Zarządzania Kryzysowego. Wczoraj zabezpieczono 80 ton piasku na potrzeby układania worków, a dzisiaj burmistrz odebrał dodatkowe 2 tysiące worków z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Opolu. Również o godzinie 12:30 odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w Opolu, gdzie omówiono dalsze kroki w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Niemodlin.
W gminie Popielów, w związku ze zwiększonymi zrzutami wody ze zbiorników Otmuchów i Nysa, także ogłoszono stan gotowości. Prowadzony jest stały monitoring rzek Odra oraz Nysa Kłodzka, a lokalne służby zarządzania kryzysowego przygotowały worki i piasek na ewentualne potrzeby.
Sytuacja w gminach Turawa i Dąbrowa
W gminie Turawa sytuacja jest obecnie stabilna, mimo ciągłych opadów deszczu. Jak podaje wójt Dominik Pikos, woda w rzece Mała Panew jest na poziomie niski, a zbiornik turawski jest gotowy na przyjęcie około 30 mln m³ wody, co stanowi 1/3 jego pojemności. Władze gminy utrzymują stały kontakt z kierownikiem Jeziora Turawskiego oraz jednostkami OSP, a strażacy są w pełnej gotowości do działań ratunkowych.
Gmina Dąbrowa również nie zgłasza poważniejszych problemów. Na bieżąco monitorowane są stany wód w miejscach potencjalnie zagrożonych podtopieniami. Z uwagi na liczne zapytania mieszkańców, w dniu dzisiejszym odbywa się wydawanie worków w remizach OSP. Jak podaje wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek, poziom wody w ciekach wodnych nie wzrósł znacząco od wczoraj, a prognozy przewidują, że poziom Odry może wzrosnąć maksymalnie do około 6 m w poniedziałek rano.
- Zagrożeniem również może być cofka z Odry i wypełnienie się Potoku Prószkowskiego jednak zapewniam ze jestem tu co kilka godzin i trzymam rękę na pulsie – podaje Katarzyna Gołębiowska-Jarek.
Opole w stanie gotowości
Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, zapewnia, że na ten moment sytuacja na Odrze w Opolu nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Według prognoz, poziom Odry może wzrosnąć do około 6 m, jednak zbiornik retencyjny w Raciborzu powinien obniżyć maksymalną wysokość fali. W ramach działań prewencyjnych, w Opolu trwa montaż szandorów (bram zatrzymujących przepływ wody między wałami), a władze miejskie oraz służby ratunkowe pozostają w pełnej gotowości. Zamknięto ul. Bolkowską i ZOO, a także wyłączono oświetlenie w parku nadodrzańskim oraz demontowane są urządzenia do ćwiczeń.
Sytuacja jest dynamiczna, a władze oraz służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują stan wód oraz podejmują odpowiednie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców.
Zaleca się śledzenie bieżących komunikatów i stosowanie się do zaleceń służb ratunkowych.
Napisz komentarz
Komentarze