Akcje będą prowadzone od czeskich Moraw aż po Zalew Szczeciński oraz rzeki Świnę i Dziwną, którymi woda z Odry uchodzi do Bałtyku. Razem z Wolińskim Parkiem Narodowym będą sprzątane wyspy na Świnie, na których gromadzą się śmieci, które spływają nawet z Sudetów. W tym roku jest to bardzo widoczne po jesiennych powodziach.
Akcja na Wiśle i jej dopływach będzie organizowana od 1 sierpnia do 30 września. Będą sprzątane zarówno źródliska Królowej Polskich Rzek na Baraniej Górze jak i plaże w Mikoszewie, Krynicy Morskiej i Gdańsku. Na plażach zalegają śmieci, które spływają z całej Polski. 80 procent zanieczyszczenia Bałtyku to właśnie śmieci spływające rzekami. Ze względu na brak w Polsce systemu kaucyjnego na opakowania napojowe, wciąż to one właśnie stanowią ogromną ilość odpadów zatruwających rzeki i Bałtyk. Jednorazowe puszki, butelki plastikowe i szklane (szczególnie po alkoholach, piwie i wódkach!) to plaga rzek, plaż i wydm.
Aby wesprzeć lokalne społeczności w organizacji akcji, dla chętnych grup będą ufundowane granty. Środki będzie można wykorzystać np. na zakup sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia akcji.
Do tej pory w akcjach sprzątania Bałtyku, gór, Wisły i Odry, które realizowane są od 2020 roku, wzięło udział ponad 100 tys. wolontariuszek i wolontariuszy. Chętni do przeprowadzenia lokalnych akcji mogą zgłaszać się do organizatora akcji: ekologa Dominika Dobrowolskiego, tel. 697092978, email: [email protected]
Dominik Dobrowolski - ekolog i edukator. Organizator ogólnopolskich akcji promujących recykling oraz chroniących rzeki i Bałtyk przed zaśmieceniem, takich jak Recykling Rejsów, Akcja Czysta Odra czy Akcja Czysta Wisła - organizowanych w ramach kampanii #MniejPlastiku . Wspólnie z Oponeo.pl zainicjował Kręci Nas Recykling - największą w Polsce akcję zbierania i recyklingu zużytych opon. Wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach. Społecznik Roku tygodnika „Newsweek Polska” oraz zdobywca nagrody Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej” w kategorii Tytan.

Napisz komentarz
Komentarze