Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 21:49
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.budopap.pl/

Rolnictwo z wielkim wsparciem

Z zastępcą dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu Pawłem Kampą, rozmawia Mateusz Dąbrowski.
Rolnictwo z wielkim wsparciem

Autor: Tygodnik Ziemi Opolskiej

- Proszę powiedzieć czym zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i na czym polegają Pana zadania w tej instytucji. 

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest  największą w Europie agencją płatniczą. Zajmuje się ona  pośredniczeniem dopłat do sektora rolnego w Polsce. Każde z województw ma swój oddział regionalny, a ja pełnię funkcję zastępcy dyrektora  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu. Do największych działań agencji należą dopłaty bezpośrednie i obszarowe, które tylko w naszym województwie oscylują w kwocie około pół miliarda rocznie. Jest to ogromna kwota i solidne wsparcie dla rolników naszego regionu. Oprócz tego mamy wiele różnych programów i całe mnóstwo interwencji. Przez cały czas wprowadzane są też nowe. Warto wspomnieć również o programach inwestycyjnych, które bezpośrednio podlegają mojej osobie. Te programy polegają najczęściej na inwestycjach w modernizację gospodarstw, wprowadzaniu innowacyjności . Zwłaszcza teraz modne jest tzw. „Rolnictwo 4.0”, czyli jeszcze bardziej efektywne, precyzyjne i szanujące nasze zasoby naturalne. Aby rzeczywiście tak było niezbędne są środki europejskie, które napływają. Chodzi tutaj o słynne KPO (Krajowy Plan Odbudowy).  Dodam, że zainteresowanie programami inwestycyjnymi jest bardzo duże, a środków na tego typu dofinansowania nie brakuje. 

- Dwadzieścia lat temu Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Od tamtego wydarzenia minęło już sporo czasu. Przed dwudziestu laty rolnictwo w Polsce z pewnością wyglądało zupełnie inaczej od tego dzisiejszego. Proszę powiedzieć jak ono się zmieniło? 

- Rolnictwo w Polsce jest kluczową branżą. Od początku działalności agencji, która ma już trzydzieści lat do Polski w skali kraju wpłynęły miliardy euro.  Trzeba też wspomnieć o środkach europejskich, które napływały najpierw w celu  przygotowania naszego rolnictwa do członkostwa w Unii. To np. programy SAPARD i Phare. W naszym województwie zrobiliśmy niedawno podsumowanie działalności agencji przez dwadzieścia lat, czyli od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie do naszego województwa za pośrednictwem naszej agencji wpłynęło ponad 10 miliardów złotych.  Pomijam tu inne środki unijne, które są dużo większe, skupiam się jedynie na agencji. To przełożyło się z kolei na tzw. automatyzację i mechanizację rolnictwa. Rolnicy w tym okresie zakupili ponad 10 tysięcy różnego rodzaju maszyn.  Diametralnie zmienił się obraz naszej wsi . Ludzie starsi pamiętają jak to wyglądało kiedyś. Dziś te maszyny, które widzimy na polach oraz same uprawy rolników, to  super nowoczesna rzeczywistość.  Nasze rolnictwo zdecydowanie się zmieniło i będzie zmieniać się dalej. Myślę tu o dalszej automatyzacji i rozbudowie efektywności. 

- Czy środki na rolnictwo z Unii Europejskiej będą zapewnione również w przyszłości, w takim samym stopniu jak miało to miejsce w minionych latach? Czy też wielkość tych dopłat z czasem może maleć? 

- Środki na rolnictwo są i będą. Pytanie czy będą one większe na dopłaty bezpośrednie, obszarowe, czy bardziej na inwestycje w rolnictwo. Zauważamy już pewien trend i konsolidację w polskim rolnictwie, choćby na przykładzie bezwzględnej liczby wniosków, które są składane w naszym województwie. 20 lat temu składało je 30 tys. rolników, a dziś niecałe 25 tys. Mimo, że tych rolników ubyło, to areał dopłat pozostał taki sam.  Mniej jest beneficjentów, ale są oni na większym obszarze. Malutkie gospodarstwa nie będą wystarczające, aby rolnik z nich wyżył i raczej będzie dalej następowała konsolidacja. Zobaczymy, czy będzie to następowało w ramach bezpośredniej formy skupów tych areałów lub wiązania się w grupy producenckie , czy formy współpracy. Z pewnością rolnicy nie mogą stać w miejscu i muszą dalej inwestować w swoje gospodarstwa. Wydaje się, że środki unijne będą szły w kierunku tych inwestycji coraz bardziej. 

- A co z młodymi rolnikami lub osobami, które dopiero zastanawiają się nad tym, aby właśnie z rolnictwem związać swoją działalność? Czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma dla nich jakąś ofertę konkretnego wsparcia? 

- Oczywiście. Dla takich osób istnieje osobny program „Młody rolnik”. Jeżeli ktoś chciałby zacząć lub zaczął (do dwóch lat) działalność rolniczą, a nie przekroczył czterdziestego roku życia, może otrzymać dopłatę. Programów, z których młodzi rolnicy mogą korzystać jest całe mnóstwo. Dla przykładu obecnie trwa nabór na zapobieganie afrykańskiemu pomorowi świń. Można otrzymać do 200 tys. złotych na działania dezynfekcyjne i polegające na odseparowaniu trzody chlewnej od pozostałej części gospodarstwa. Są też dopłaty do materiału siewnego, czy dopłaty interwencji związane z przymrozkami, czy suszami. Tych programów naprawdę jest bardzo dużo. Kwoty, które dopłacamy sięgają pół miliarda złotych rocznie. To ogromny zastrzyk pieniędzy dla rolników w naszym regionie. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z  25 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama