Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.imperialshow-ua.com/city_krapkowice.html
czwartek, 14 listopada 2024 23:05
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Nagrodzeni i wyróżnieni

Gmina Prószków może pochwalić się zdolnymi rękodzielnikami, aktywnymi sołectwami oraz pasjonatami lokalnej historii. Zaangażowanie społeczników zostało docenione na arenie województwa opolskiego.
Nagrodzeni i wyróżnieni

Źródło: UMWO

Prószkowski kowal
Ponad 40 osób odebrało nagrody i wyróżnienia podczas gali „Opolscy Animatorzy i Twórcy Kultury 2022”. Wśród nich są muzycy, aktorzy, instruktorzy oraz pedagodzy. Na liście osób, które otrzymały nagrodę za działalność kulturalną w województwie opolskim, znalazł się Janusz Sawicz. Jest to artysta – mistrz sztuki kowalskiej. Od 2007 roku związany jest z Prószkowem i działającym w mieście Muzeum Kowalstwa. Współpracuje także ze skansenem wsi opolskiej w Bierkowicach. 

Warto zaznaczyć, że działania Janusza Sawicza zostały docenione w tym roku już po raz drugi. Wcześniej Muzeum Kowalstwa otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikatu OROT, który Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała po raz 13.

Kuźnia w Prószkowie w tej lokalizacji działa od XIX wieku. Prawdopodobnie jest ona jednym z najstarszych takich obiektów na Opolszczyźnie. W 1769 roku za wierną służbę Prószkowscy przekazali ją rodzinie Ziolko, którzy byli przodkami Kotyrbów. Ernest Kotyrba był ostatnim rezydującym w Prószkowie kowalem. Pracował w kuźni do 2002 roku. Muzeum Kowalstwa powstało dzięki podpisaniu przez rodzinę ostatniego kowala wieloletniej umowy z Urzędem Miejskim w Prószkowie na wynajem zabytkowej kuźni. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama