Prószkowski kowal
Ponad 40 osób odebrało nagrody i wyróżnienia podczas gali „Opolscy Animatorzy i Twórcy Kultury 2022”. Wśród nich są muzycy, aktorzy, instruktorzy oraz pedagodzy. Na liście osób, które otrzymały nagrodę za działalność kulturalną w województwie opolskim, znalazł się Janusz Sawicz. Jest to artysta – mistrz sztuki kowalskiej. Od 2007 roku związany jest z Prószkowem i działającym w mieście Muzeum Kowalstwa. Współpracuje także ze skansenem wsi opolskiej w Bierkowicach.
Warto zaznaczyć, że działania Janusza Sawicza zostały docenione w tym roku już po raz drugi. Wcześniej Muzeum Kowalstwa otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikatu OROT, który Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała po raz 13.
Kuźnia w Prószkowie w tej lokalizacji działa od XIX wieku. Prawdopodobnie jest ona jednym z najstarszych takich obiektów na Opolszczyźnie. W 1769 roku za wierną służbę Prószkowscy przekazali ją rodzinie Ziolko, którzy byli przodkami Kotyrbów. Ernest Kotyrba był ostatnim rezydującym w Prószkowie kowalem. Pracował w kuźni do 2002 roku. Muzeum Kowalstwa powstało dzięki podpisaniu przez rodzinę ostatniego kowala wieloletniej umowy z Urzędem Miejskim w Prószkowie na wynajem zabytkowej kuźni.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze