Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 22:07
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama http://www.budopap.pl/

Tak świętują Wielkanoc w kościele grekokatolickim

Wielkanoc w kościele greckokatolickim trwa trzy dni. W okresie świąt witają się pozdrowieniem Христос воскрес! Воiстину воскрес! czyli: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Tak świętują Wielkanoc  w kościele grekokatolickim

Źródło: Parafia Przemienienia Pańskiego w Opolu

Kościół greckokatolicki bywa też nazywany unickim. Jest to wspólnota chrześcijan obrządku bizantyńskiego, uznająca papieża i dogmatykę katolicką. Posiada pełną autonomię w zakresie liturgii, języka czy hierarchii kościelnej. W praktyce oznacza to zachowanie prawosławnych odrębności (odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii, małżeństwo kandydatów do święceń kapłańskich).

Wielkanoc grekokatolików nazywana jest Paschą Chrystusową. Zalicza się ją do najważniejszych świąt dla wiernych tego obrządku. Charakteryzuje się bardzo bogatą oprawą liturgiczną. Wierni przygotowują się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego w ciągu czterech tygodni, poprzedzających Wielki Post i przez sześć tygodni Wielkiego Postu. To czas pokuty, czyli radykalnej zmiany sposobu myślenia i życia. 

- W tradycji wschodniej to wyjątkowe święto – mówi proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu ks. Mateusz Demeniuk. - Bardzo mocno przeżywamy przygotowania do niego, jak i sam przebieg Wielkanocy. To czas głębokiej refleksji i zadumy nad swoim życiem. Co ciekawe, właśnie wtedy bardzo często dochodzi do nawróceń. Nasza Wielkanoc ma też bardzo rodzinny charakter. To okazja do wspólnego świętowania, spotkań w gronie najbliższej rodziny, sąsiadów i przyjaciół. Dla nas to święto jest bardzo radosne, bo celebrujemy zmartwychwstanie Jezusa. Bo Wielkanoc to zwycięstwo życia nad śmiercią.

Warto dodać, że Wielki Tydzień nazywany jest też Tygodniem Męki (Strasnyj Tyżdeń). Od poniedziałku do środy nie sprawuje się Eucharystii, lecz Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama