W projekcie wzięło udział siedemnastu uczniów klasy ósmej ozimskiej szkoły podstawowej. Do prowadzenia zajęć z seniorami przygotowywali się pod okiem dwóch nauczycielek informatyki: Grażyny Świercz oraz Anety Woźnicy. Poświęcono dużo czasu, aby przemyśleć formułę zajęć nie tylko od strony logistycznej.
- Pierwsze warsztaty, które przeprowadziliśmy, dedykowane były uczniom, biorącym udział w tym projekcie – mówi nauczycielka informatyki Grażyna Świercz. – W czasie ich trwania rozmawialiśmy nie tylko o tym, jaką wiedzą i umiejętnościami chcemy podzielić się z seniorami. Ważne było również nawiązanie współpracy międzypokoleniowej. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby osiągnąć ten cel. Chodziło o to, abyśmy się wszyscy dobrze czuli w swoim towarzystwie.
Potem nadszedł czas na zasadniczy cykl szkoleniowy. Wzięły w nim udział dwie grupy seniorów ze Szkoły Dorosłego Człowieka. Każda z nich liczyła po siedemnaście osób. Zgodnie z zasadami konkursu pracowano w parach: senior-uczeń. Podczas sześciu kolejnych spotkań z seniorami poruszano takie zagadnienia jak pierwsze kroki z technologią, podstawy bezpieczeństwa w wirtualnym świecie czy cyberprzestępczość. Uczniowie pokazali seniorom, że internet może być narzędziem codziennego wsparcia i przestrzenią, umożliwiającą korzystanie z wielu form rozrywki.
- Uznaliśmy, że sporo miejsca warto poświęcić cyberprzestępczości – wyjaśnia Grażyna Świercz. – Chodziło o zaprezentowanie tych zagrożeń, na które najczęściej narażeni są seniorzy. Zaprosiliśmy na spotkanie dzielnicową z Ozimka st. sierż. Justynę Hamelę. Policjantka opowiedziała o phishingu i metodach, stosowanych przez oszustów.
Warto dodać, że na każde zajęcia, przygotowywane były materiały dodatkowe dla seniorów. Znajdowały się w nich najważniejsze informacje, które prezentowano podczas omawianych tematów.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 10 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze