Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 22:10
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Ryczałt ewidencjonowany - co warto wiedzieć na ten temat?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z prostszych form opodatkowania. Polega ona na opodatkowaniu przychodów konkretną stawką ryczałtu, bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu. Taka opcja jest dostępna dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub świadczących usługi najmu w formie spółki cywilnej lub jawnej oraz dla osób duchownych. Jakie limity ryczałtu obowiązują w 2025 roku? Co musimy wiedzieć na ten temat?
  • 13.02.2025 09:22
Ryczałt ewidencjonowany - co warto wiedzieć na ten temat?

Ryczałt ewidencjonowany

Okazuje się, że ryczałt ewidencjonowany wiąże się ze spełnieniem warunków dotyczących limitów uzyskiwanych przychodów. Podatnik może postawić na opodatkowanie w takiej formie, jeśli w poprzednim roku podatkowym uzyskał przychody z działalności prowadzonej w formie spółki, a łączne przychody wspólników nie były wyższe niż 2 000 000 euro (aktualny limit to 8 569 200 zł) lub przychody z działalności wykonywanej samodzielnie w wysokości nie większej niż 2 000 000 euro (aktualny limit to 8 569 200 zł). Jeśli podatnicy są uprawnieni do kwartalnego rozliczania podatku, występuje limit 200 000 euro (obecnie wynosi on 856 920 zł). Co istotne, limity ryczałtu w euro trzeba przeliczyć na polską walutę, zgodnie z kursem ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego. Przedsiębiorcy początkujący, przekraczający limity w pierwszym roku podatkowym, nie tracą prawa do rozliczeń w formie ryczałtu, jednakże w następnych latach muszą pilnować limitów. Przekroczenie limitu w ciągu roku nie sprawia, że jeszcze w trakcie jego trwania konieczna jest zmiana formy opodatkowania. Utrata prawa do ryczałtu z kolei obowiązuje w tym wypadku od 1 stycznia następnego roku. Znaczenie ma też to, że do danych limitów nie są wliczane kwoty, o które należy zmniejszyć lub zwiększyć przychodów w ramach dokonanej ulgi za złe długi w podatku dochodowym. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Stawki ryczałtowe 2025

Jak już wiemy, podatnicy korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zależnie od profilu działalności, mogą skorzystać z jednej z ośmiu obowiązujących stawek ryczałtu. W razie prowadzenia działalności złożonej, jaka podlega pod kilka stawek, można posłużyć się kilkoma z nich. Jednakże trzeba mieć na uwadze to, że wyróżnia się pięć podstawowych stawek, takich jak: 17%, 15%, 8,5%, 5,5% i 3%. Dokładne informacje o przypisaniu działalności do danej stawki znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Warto podkreślić, że wykaz stawek ryczałtowych 2025 jest następujący: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%.

Okazuje się, że dwie z tych stawek są stosowane niezwykle rzadko. Chodzi tutaj o stawki 10% i 2%. Ta pierwsza opcja jest stosowana przy odpłatnym zbywaniu praw majątkowych lub nieruchomości kwalifikujących się jako środki trwałe, będących wartościami niematerialnymi lub prawnymi, nie zakwalifikowanych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z okresem krótszym nić rok (lub równym), czy też będących składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Natomiast stawka ryczałtu 2% odnosi się do przychodu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnego lub zwierzęcego pochodzenia z własnej hodowli lub uprawy. 

Firma korzystająca z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych może z powodzeniem prowadzić ewidencję w systemie wFirma.pl. Do dyspozycji mamy tutaj wszystkie określone stawki ryczałtu dla działalności gospodarczych, przy czym można także prowadzić ewidencję przychodów z opcją pobrania JPK_EWP na żądanie podatkowego organu. Jak rozliczyć się z ryczałtu we wspomnianym systemie? To zadanie jest bardzo proste i szybkie, dlatego każdy przedsiębiorca sobie z tym poradzi. Na założonym koncie wybieramy następujące zakładki: Ustawienia-Podatki-Podatek dochodowy, a potem w pozycji Rodzaj ewidencji wybieramy opcję Ewidencja przychodów (ryczałt). 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama