Czym jest cellulit i jak powstaje?
Cellulit objawia się nierównościami na skórze, wyczuwalnymi w dotyku jako zagłębienia i uwypuklenia. Gdy jest niewielki, staje się widoczny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Zaawansowany cellulit widać natomiast przez cały czas, a po uszczypnięciu fałdu skóry czuć ból.
Czym właściwie jest cellulit? Jest to stan, w którym komórki podskórnej tkanki tłuszczowej ulegają nieprawidłowemu rozmieszczeniu i zbijają się w grudki, przez co skóra wygląda na pomarszczoną i zgrubiałą. Dochodzi do tego na skutek zwiększenia objętości komórek tłuszczowych, które powiększając się, naciskają na naczynia krwionośne oraz limfatyczne.
W konsekwencji osłabieniu ulega przepływ krwi i limfy, a komórki stają się słabiej odżywione i dotlenione. To z kolei pogarsza przemianę materii i sprawia, że niepotrzebne metabolity nie są tak sprawnie usuwane. Zbędne produkty przemiany materii wraz z wodą zaczynają zalegać w tkankach, tworząc obrzęki. Na skutek zaburzenia ukrwienia skóra z czasem staje się coraz bardziej wiotka, a jej włókna twardnieją.

Przyczyny cellulitu
Cellulit to typowa dla kobiet przypadłość, której sprzyja inna budowa skóry, niż u mężczyzn. Skóra kobiet ma równolegle ułożone włókna kolagenowe i elastynowe, przez co nie stanowi tak zwartej bariery dla komórek tłuszczowych jak skóra mężczyzn, której włókna ułożone są w siatkę. Poza tym na powstawanie cellulitu wpływają też żeńskie hormony – estrogeny, które gdy są w nadmiarze, promują odkładanie się tłuszczu w adipocytach, zwiększając ich rozmiary.
Jednak nierównowaga hormonalna to nie jedyna możliwa przyczyna cellulitu. Wiele zależy też od stylu życia. Niezdrowa dieta, brak ruchu, używki i stres to główne powody, które napędzają powstawanie pomarańczowej skórki.
Jak się pozbyć cellulitu?
Istnieją różne domowe sposoby, które pomagają zmniejszyć cellulit. Nie ograniczajmy się do jednego z nich, ponieważ cellulit może mieć wiele przyczyn. Zatem działanie na wielu polach przyniesie nam lepsze efekty.
Zobacz też: Kremy na cellulit w sklepie VERDELOVE
Likwidowanie cellulitu za pomocą diety
Podstawą walki z cellulitem powinna być zdrowa dieta. Złe nawyki żywieniowe pogarszają stan skóry i mogą prowadzić do nadmiernego odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zmianę nawyków warto zacząć od ograniczenia spożywania wysoko przetworzonych produktów, a zwłaszcza chipsów, fastfoodów, słodyczy, dań instant i produktów smażonych. Zawierają one ogromne ilości niezdrowego tłuszczu, cukru i soli, a są ubogie w składniki odżywcze. Również kawa i alkohol nasilają problem z cellulitem, dlatego dobrze jest je wyeliminować.
W miejsce tych niezdrowych produktów należy spożywać świeże warzywa, owoce, orzechy, jaja, ryby, chude mięso i produkty pełnoziarniste. Szczególną uwagę warto zwrócić na źródła potasu – np. pomidory, banany, awokado, zielone warzywa liściaste. Potas usprawnia krążenie krwi i pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz obrzęków.
Picie wody pomaga na cellulit
Bardzo istotne jest też picie odpowiedniej ilości wody. Woda usuwa toksyny z organizmu i poprawia przemianę materii. Każdego dnia należy pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie, aby nawodnić dobrze organizm.
Dodatkowo warto pić napary ziołowe. Efekt zmniejszenia cellulitu zapewnią np. napary z pokrzywy i natki pietruszki, które poprzez swoje działanie moczopędne przyśpieszają usuwanie zbędnych metabolitów i toksyn.
Aktywność fizyczna jako sposób na cellulit
Trudno będzie pokonać cellulit, jeśli nie zerwie się z dotychczasowym siedzącym trybem życia. Ruch jest po prostu niezbędny dla prawidłowego działania układu krwionośnego i limfatycznego. Ponadto pomaga spalać tkankę tłuszczową. Nie ma znaczenia, jaką aktywność wybierzemy – bieganie, jazdę na rowerze czy pływanie. Ważne, by wybrać taką formę ruchu, jaką się lubi, by jej uprawianie weszło nam w nawyk.
Masaże pozwolą zmniejszyć pomarańczową skórkę
Kolejnym sposobem na pozbycie się cellulitu są regularne masaże obszarów z pomarańczową skórką. Korzyści, jakie wynikają z masażu to przede wszystkim: usprawnienie krążenia krwi i limfy, rozbicie grudek tkanki tłuszczowej oraz pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny. Wszystko to wpływa korzystnie na redukcję cellulitu.
Jak najlepiej masować skórę? Masaż powinien być dość intensywny, ale nie za bolesny. Do jego wykonania można używać specjalnych akcesoriów – rollera, szczotki z naturalnym włosiem czy bańki chińskiej. Z tej ostatniej nie powinno się korzystać w przypadku żylaków. Masaż powinien trwać co najmniej 10 minut i być wykonywany minimum 2-3 razy w tygodniu.
Peelingi kawowe na pomarańczową skórkę
Innym sposobem na cellulit, z którego warto skorzystać, jest peeling kawowy. Przygotowuje się go z zaparzonych i ostygniętych fusów od kawy. Do 2-3 łyżek fusów należy dodać łyżkę oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszankę wmasowuje się w problematyczne obszary okrężnymi ruchami. Następnie należy ją pozostawić na skórze na kilka minut, po czym zmyć dokładnie ciepłą wodą.
Peeling kawowy nie tylko usuwa martwe komórki naskórka. Zawarta w kawie kofeina poprawia krążenie krwi i limfy, przyczyniając się do zmniejszenia cellulitu. Po peelingu skóra jest wyraźnie ujędrniona, lepiej napięta i gładsza. Ma też zdrowszy koloryt. Warto robić taki peeling regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby wspomóc walkę z cellulitem.
Krem antycellulitowy w codziennej pielęgnacji ciała
W przywróceniu skórze gładkości i jędrności pomoże również krem lub serum na cellulit. Co prawda, znalezienie naprawdę dobrego kosmetyku może być trudne, ponieważ na rynku kosmetycznym jest wiele produktów o różnych składach. Aby wybrać jak najlepszy krem, warto szukać skutecznych składników, takich jak np. kofeina, witamina C i ekstrakty roślinne o właściwościach poprawiających mikrokrążenie. Jako przykłady można wymienić ekstrakty z:
- bluszczu,
- kasztanowca,
- ruszczyka,
- arniki górskiej,
- miłorzębu japońskiego.
Bez systematyczności jednak nawet najlepsze serum antycellulitowe nie da nam upragnionych efektów. Taki kosmetyk musi być stosowany codziennie, i to dwa razy. Zazwyczaj już po kilku tygodniach regularnego stosowania można zauważyć poprawę wyglądu skóry.
Poznaj sprzymierzeńca w walce z cellulitem - krem na cellulit Vialise!
Oto kosmetyk, który warto mieć, jeśli zmagamy się z cellulitem. Krem na cellulit Vialise to skoncentrowana kompozycja wyciągów roślinnych oraz substancji uderzających w przyczyny pomarańczowej skórki. Co ważne, krem Vialise jest bogaty w składniki, które z powodzeniem rozprawiają się z pomarańczową skórką. Zawiera:
- lipolitycznie działającą kofeinę,
- stymulującą syntezę kolagenu witaminę C (kwas askorbinowy)
- usprawniające mikrokrążenie ekstrakty z bluszczu, kasztanowca, alg i ruszczyka.
To jednak nie wszystko. Marka Vialise oferuje również siostrzany balsam – Vialise Lifting Effects z olejkiem z drzewa różanego, ekstraktem z lawendy i ceramidami 6. Kosmetyk intensywnie walczy z cellulitem, a przy tym pielęgnuje skórę, powodując jej nawilżenie i ujędrnienie.
Oba kosmetyki Vialise są bardzo komfortowe i nieuciążliwe w codziennym stosowaniu. Łatwo się rozprowadzają i szybko wchłaniają, stanowiąc świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji ciała.
Dla podbicia codziennej pielęgnacji, raz w tygodniu warto przeprowadzić domowy body wrapping z preparatem Vialise Body Wrapping. To serum antycellulitowe działa naprawdę intensywnie – zawiera m.in. olejek cynamonowy i ekstrakt z owoców ostrej papryki.

Sprawdź, jak skuteczne są kosmetyki Vialise – Kliknij.
Podsumowanie
Cellulit to defekt kosmetyczny, który sam z siebie nie zniknie. Trzeba podjąć konkretne działania, aby się go pozbyć. Przedstawione w artykule sposoby nie są zbyt wymagające ani nie zajmują wiele czasu. Można z nich uczynić małe codzienne nawyki, które gdy będą konsekwentnie powtarzane, przełożą się na spektakularne efekty.
Bibliografia
1.Misbah H. Khan, Babar K. Rao, Neil S. Sadick, Cellulit i podskórna tkanka tłuszczowa: różnice i podobieństwa,
2.Pugliese PT., The pathogenesis of cellulite: a new concept,2007
3.Pokładowska-Kielan E., Cellulit wróg rozpracowany, 2009
4.Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
5.Kociemba B., Cellulit –czym jest i jak z nim walczyć? 2007