Obecnie przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z siedzibą w Antoniowie, które dostarcza ciepło do Ozimka, korzysta głównie z węgla. Dzięki planowanej inwestycji zużycie tego surowca ma obniżyć się o co najmniej 50%, co oznacza zmniejszenie rocznego zużycia z 5,5 tysięcy ton węgla. W przyszłości system ciepłowniczy ma być multipaliwowy, co umożliwi wykorzystanie różnych rodzajów biomasy, takich jak gałęziówka, liście, słoma czy pozostałości z produkcji rolniczej.
Inwestycja przewiduje również uzyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które pokryje połowę kosztów. Wsparcie to jest kluczowe, gdyż od przyszłości ciepłowni uzależnione będą również kolejne fundusze unijne. Przetarg na realizację projektu już trwa, a trzy firmy złożyły swoje oferty, które wkrótce będą weryfikowane.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 30 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze