Zazwyczaj sklepy otwarte siedem dni w tygodniu były przed dłuższym weekendem, świętem państwowym lub kilkoma dniami świąt wypadającymi z rzędu podczas których obowiązuje zakaz handlu. W tym roku doszło do zmian w ilości handlowych niedziel w związku z decyzją Sejmu o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Zgodnie z nowelizacją ustawy, 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy. Nowela przewidywała, że w takim przypadku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Ustawę podpisał już prezydent Andrzej Duda, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Ustawa przewiduje, że od tego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe, jednak w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.
Przypomnijmy, że w ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano 32 wyjątki. Weszła w życie 1 marca 2018 r. W handlowe niedziele mogą działać m.in. placówki pocztowe (jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 procent przychodów ze sprzedaży danej placówki), cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, sklepy z prasą oraz restauracje.
Niedziele handlowe w 2025 roku:
26 stycznia, 13 kwietnia, 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia, 7 grudnia, 14 grudnia oraz 21 grudnia.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze