- W ostatnim czasie wycięto sporą część lasu znajdującego się przed wjazdem do Górażdży (droga od strony Choruli). Temat trochę zaniepokoił naszych czytelników i mieszkańców, więc pytamy: kiedy rozpoczęła się ta wycinka?
- Na to pytanie należy odpowiedzieć nieco szerzej. Drzewostany przez lata prowadzenia w nich działalności Lasów Państwowych, są obejmowane szczegółowymi planami, tak zwanymi Planami Urządzenia Lasu. Te plany sporządza się na okres 10 lat, dla każdego nadleśnictwa. Są one bardzo szczegółowe, znajdziemy w nich zapisy dotyczące każdego wyodrębnionego kawałka lasu. Leśnicy nazywają te kawałki „wydzieleniami” albo adresami leśnymi. Każdy zainteresowany może zobaczyć takie nazwane adresy leśne, na przykład w aplikacji Bank Danych o Lasach. Nadleśnictwo Strzelce Opolskie w obecnym kształcie objęte jest już planem 10-letnim. Pierwsze dokumenty planistyczne opracowano w całości już w 1958 roku. Lasy Państwowe na stronie internetowej Banku Danych o Lasach udostępniają również opracowane Plany Urządzenia Lasu. W tak zwanym poprzednim dziesięcioleciu (lata 2012-2021) zapisano dla tego konkretnego fragmentu (adresu leśnego pod Górażdżami) informację o tym, że las stopniowo zostanie wzbogacony pod względem liczby gatunków. Ponieważ na tym obszarze zaobserwować można głównie sosnę, w planie zaprojektowano cięcie na kilku małych powierzchniach, w celu posadzenia buka. Buk to gatunek, który potrzebuje osłony ze strony większego lasu, to jest częściowego ocienienia. Wówczas rośnie najszybciej. W roku 2022 i 2023 też wykonywano cięcie, ponieważ posadzone w 2014 roku buki podrosły na tyle, że można było przystąpić do następnego etapu prac nad zmianą pokoleń drzew. W 2024 roku posadzono na tym obszarze po raz kolejny buki, sosnę oraz modrzewia. Ponieważ modrzew to drzewo bardzo chętnie zjadane przez zwierzynę leśną - ten fragment na którym go wsadzono - został ogrodzony, co zapewni jego szybszy i swobodny wzrost. W sumie na tych miejscach wsadziliśmy dotychczas 30 380 sztuk drzewek, wyhodowanych na naszej szkółce leśnej przy miejscowości Kalinów. W wyniku tych działań można zobaczyć urozmaiconą powierzchnię, drzew różnych gatunków o różnych wysokościach i w różnym wieku. Można zaobserwować również fragment tego, co rosło na tej powierzchni dotychczas, pozostawiony na kolejne lata do naturalnej śmierci i rozpadu, tak zwaną kępę ekologiczną. Tak prowadzone prace są skierowane na wzmocnienie bioróżnorodności i trwałości lasu.
- Dlaczego wycięto drzewa pod Górażdżami?
- Fragment, którego dotyczy pytanie to cięcie, które zostało podjęte ze względu na bezpieczeństwo przy drodze. Nadleśnictwo starając się minimalizować zagrożenie ewentualnego upadku gałęzi lub drzewa na uczestników ruchu drogowego- prowadzi zapoczątkowaną w 2013 roku stopniową zmianę pokoleń lasu. Sosny, które tam rosną, mają 113 lat. To wiek, w którym rozpoczyna się naturalny czas zwiększonej podatności na choroby, czynniki klimatyczne i stopniowe zamieranie drzew. To przekłada się na bezpieczeństwo ludzi.
- A zatem ile drzew wycięto?
- Na omawianym fragmencie wycięto w 2024 roku 159m3 drewna, co przekłada się na około 160 sztuk drzew.
- Czyli powodem wycinki było bezpieczeństwo?
- Tak, dokładnie. Powodem wycinki jest wspomniane bezpieczeństwo w tym konkretnym pasku, w całym tym wydzieleniu, wymiana pokoleń.
- Czy planowane są dodatkowe nasadzenia, rekompensujące straty?
- Oczywiście! Planujemy posadzenie nowych drzew w ilości około 4000 sztuk w ciągu roku, w zależności od tego, jaka będzie pogoda. Być może uda nam się posadzić drzewka jeszcze jesienią w bieżącym roku. Jeżeli warunki dla drzew będą niesprzyjające, chcemy posadzić drzewka wiosną 2025 roku. Nie mówimy o dodatkowych nasadzeniach lub rekompensatach, ponieważ sadzimy ponownie las w miejsce wyciętych drzew „od zawsze” i zobowiązuje nas do tego ustawa o lasach. W bieżącym roku na terenie naszego nadleśnictwa posadzono 1,5 miliona sadzonek, w większości wyhodowanych na wspomnianej szkółce Kalinów. Ponowne sadzenie lasu, przez nas nazywane odnowieniami, to wynik prowadzonej gospodarki leśnej, z założenia nakierowanej na ciągłe-trwałe istnienie lasu, ale lasu w różnym wieku. Dlatego na terenie nadleśnictw są i najmłodsze uprawy i średniowiekowe fragmenty w wieku 40-60 lat i stare drzewostany. To równoważący się cykl, wykraczający ponad pokolenia naszych poprzedników i stawiający zadania dla naszych następców.
- Dziękuję za rozmowę.
Las się zmienia
- 04.06.2024 10:21
Źródło: Nadleśnictwo Strzelce Opolskie
Napisz komentarz
Komentarze