Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:05
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

To był zupełnie inny świat

90 milionów lat temu nie było Wieży Piastowskiej czy Wzgórza Uniwersyteckiego. Było natomiast wielkie, ciepłe morze tętniące nieistniejącym już życiem. O Opolu sprzed 90 mln lat można przeczytać w monografii pt. „Kiedy miasto było morzem. Historia geologiczna Opola”.
To był zupełnie inny świat

Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce, które ma długą i bogatą historię. Mało kto wie, że 90 milionów lat temu tereny na, których dziś usytuowane jest Opole były zupełnie inne niż obecnie. Dzisiejsze Opole znajdowało się wówczas na obszarze, który był pokryty przez ciepłe morze. Było ono o wiele większe niż obecny Bałtyk, a tereny znanego dziś Opola znajdowały się nad jego brzegiem. Z tego okresu, zachowały się liczne ślady dawnych organizmów, takich jak skamieniałości roślin, zwierząt i innych organizmów morskich. Badania paleontologiczne przeprowadzone w Opolu dostarczają cennych informacji na temat życia i środowiska sprzed 90 milionów lat. Skamieniałości roślin wskazują na obecność gęstych lasów, w których dominowały drzewa iglaste i paprocie. Oprócz roślin, odkryto również skamieniałości małych zwierząt, takich jak dinozaury i płazy. Najbardziej interesujące znaleziska to jednak skamieniałości organizmów morskich. Wiele z nich jest dobrze zachowanych, co pozwala paleontologom na dokładne badanie ich struktury i ewolucji. Na przestrzeni czasu odnajdywano skamieniałości mięczaków, ryb, jeżowców, ramienionogów i innych organizmów morskich. Odkrycia te dostarczają wiedzy na temat różnorodności organizmów żyjących na dnie morza w tamtym okresie oraz na temat warunków środowiskowych wówczas panujących. Ponadto, badania prowadzone w Opolu przyczyniają się do większego zrozumienia paleogeografii Polski sprzed 90 milionów lat. Określa się, że tereny dzisiejszego Opola były położone na południowych krańcach ówczesnej Polski i graniczyły bezpośrednio z morzem. Archeolodzy i paleontolodzy stale prowadzą badania w tej okolicy, przyczyniając się do odkrywania kolejnych skamieniałości i rozszerzania naszej wiedzy na temat prehistorycznego Opola. Warto docenić ich pracę, ponieważ tylko przez badanie przeszłości możemy lepiej zrozumieć naszą teraźniejszość i przyszłość.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 18 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama