Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:31
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

25-lecie szczepanowickiego Betlejem

Od ćwierćwiecza stanowi miejsce, do którego przyjeżdżają Opolanie i świąteczni goście z różnych stron naszego kraju. Szczepanowickie Betlejem powstaje już po raz 25. Ta niezwykła szopka na świeżym powietrzu jak co roku będzie miała swój wyjątkowy charakter.
25-lecie szczepanowickiego Betlejem

Tradycja budowania szopek sięga XIII wieku. Jej inicjatorem był włoski duchowny, mistyk i założyciel zakonu żebraczego św. Franciszek z Asyżu. To właśnie on 24 grudnia 1223 roku przygotował w Greccio pierwszą na świecie żywą bożonarodzeniową szopkę. Utworzona została w naturalnej skali, a jej wnętrze wyglądem nawiązywało do stajenki betlejemskiej, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. 

Od tamtego czasu mija w tym roku 800 lat. Dlatego tegoroczna jubileuszowa szopka w Szczepanowicach poświęcona będzie imieniu św. Franciszka. Figurę przedstawiającą tego włoskiego mistyka i stygmatyka będzie można dostrzec w pobliżu żłóbka. To jednak tylko jeden z dwóch przewodnich tematów tegorocznej instalacji. Drugie przesłanie skupia się na srebrnym jubileuszu szczepanowickiego Betlejem.

W opolskiej szopce nie będzie wprawdzie żywych zwierząt, jak we włoskim Greccio, ale swoją okazałością, detalami i pięknem z pewnością pozwoli na przeżywanie świątecznego okresu z jeszcze większym przejęciem. Budowniczy szopki zdradzili jednak, że jedno z biblijnych zwierząt będzie można spotkać w szopce w dniu dorocznego kolędowania. Odbędzie się ono w drugi dzień świąt, 26 grudnia o godz. 15.30. Wystąpi wiele zespołów, orkiestr, schol i chórów.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama