Opowiadane przez świadków historie oraz relacje stanowią jednostkowe, nieraz bardzo emocjonalne wspomnienia odnoszące się do doświadczeń własnych, swoich bliskich, krewnych, znajomych. Stanowią one indywidualną ocenę przywoływanych z przeszłości wydarzeń tak cennych dla obecnych pokoleń.
W ramach projektu prowadzonego od 2009 r. przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu zebrano łącznie ok 550 wywiadów, które dostępne są na stronie www.e-historie.pl w formach audio i wideo. Punktem odniesienia dla pozyskanych relacji są szeroko rozumiane historia i kultura danego regionu, a wywiady ujęte są w bloki tematyczne. Relacje ustne często poszerzane są o bogaty materiał fotograficzny, jak również różnego rodzaju dokumentację.
Zainicjowany został cykl bardzo ciekawych podcastów pod hasłem „Silesian Storys. Ereignisse, Menschen, Geschichte”, które mają formę eksperckich komentarzy do relacji wybranych świadków zgromadzonych w archiwum. Opowiadają one wybrane, bardzo ciekawe historie, które mają na celu przedstawienie wybranego tematu w sposób bardziej przystępny, jako słuchowisko, nie tekst pisany.
W ramach projektu AHM organizowane są w ciągu roku spotkania z świadkami czasu w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Wiele z nich ma tematyczny motyw przewodni, dotyczy wybranych postaci historycznych, miejsc, wydarzeń czy też wspomnień zawartych w książkach.
Poszukujemy ludzi, którzy chcieliby opowiedzieć nam swoją historię. Uczestnicy mogą zastrzec sobie anonimowość, jak również udzielić wywiadu w wybranym przez siebie języku - niemieckim lub polskim, a także gwarze śląskiej. Do projektu zapraszamy również młodzież, szkoły chcące zorganizować u siebie warsztaty historyczno-dziennikarskie, których celem jest zachęcenie młodych ludzi do poszukiwania własnej tożsamości poprzez rozmowy ze świadkami czasu. Zachęcamy również koła DFK, organizacje MN w całej Polsce do zgłaszania chęci organizacji u siebie spotkań ze świadkami czasu.
Projekt ten ma ogromne znaczenie dla mniejszości niemieckiej w Polsce, gdyż stanowi materiał historyczny będący częścią jej dziedzictwa. Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych oraz wszystkich zainteresowanych, których zachęcamy do korzystania ze zgromadzonych do tej pory na stronie www.e-historie.pl materiałów, jak również do czynnego udziału we wszelkich działaniach podejmowanych w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej.
Napisz komentarz
Komentarze