Akademia Młodych Liderów jest innowacyjnym projektem mającym na celu rozwijanie kompetencji młodych ludzi, którzy chcą zaangażować się politycznie i społecznie na rzecz niemieckiej mniejszości w Polsce. Dzięki inicjatywie uczestników pojawiają się kreatywne rozwiązania przyczyniające się do rozwoju struktur niemieckiej mniejszości.
Pierwszy weekend października to start tegorocznej akademii w nowym formacie. Podczas pierwszego weekendu szkoleniowego skupiono się na integracji i nauce języka. Nietypowym punktem programu w tym roku jest kurs języka niemieckiego dla uczestników.
- Motywacją było głównie pragnienie bycia aktywnym wśród niemieckiej mniejszości. Niektórzy są już aktywni, jednak chcą zaangażować się bardziej w przyszłości. Szukają możliwości wyrażenia swojego zaangażowania i dzięki akademii mają dostęp do wielu informacji dotyczących tego, jak mogą zaangażować się w struktury niemieckiej mniejszości w przyszłości. Mają też szansę zdobyć nowe kompetencje - mówi koordynatorka projektu Julia Skoluda.
Uczestnicy mieli także okazję spotkać się z przedstawicielami niemieckiej mniejszości Weroniką Koston i Krzysztofem Gracą oraz dyrektorem generalnym HDPZ Lucjanem Dzumlą. Rozmowy dotyczyły istotnych kwestii związanych z niemiecką mniejszością, zwłaszcza jeśli chodzi o formy zaangażowania młodych ludzi oraz wyzwania, z którymi mniejszość się boryka.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze