Zdaniem kierownika Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr. hab. Andrzeja Ossowskiego medycyna sądowa, a właściwie genetyka sądowa jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań, na które nie odpowiedzą ani archeologia, ani antropologia czy inne badania.
– Zaawansowana technologia w genetyce pozwala nam w tej chwili na ustalenie biopochodzenia czy pokrewieństwa pomiędzy osobnikami, które są tam pochowane i jaka jest ich linia rodowa, choć oczywiście rozpiętość czasowa jest duża, więc badania mogą być bardzo żmudne, co nie znaczy, że niemożliwe do zrekonstruowania, tak jak chociażby było w przypadku króla Ryszarda III – przypomina dr hab. Andrzej Ossowski.
To tysiące godzin pracy polegającej między innymi na skanowaniu trójwymiarowym odnalezionych szczątków, następnie stworzeniu specjalnego modelu, który uwzględnia cechy fenotypowe, czyli wygląd. Na tej podstawie zostaje dokonana rekonstrukcja twarzy, a nawet całej postaci.
– Nie jest to nic szczególnego, bowiem aktualnie pracujemy nad materiałem pochodzącym ze szczątków bitwy pod Grunwaldem czy ofiar mordu katyńskiego – przyznaje dr hab. Andrzej Ossowski.
Szczątki znalezione w katedrze zostały poddane badaniom antropologicznym, na dodatek w ostatnich tygodniach odkryto kolejny pochówek. Prowadząca badania archeolog dr Magdalena Przysiężna-Pizarska przypomniała, że przez miesiące badań znaleziono ogromną liczbę zabytków ruchomych, czyli przedmiotów związanych z tym miejscem począwszy od XIII wieku.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze