Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 22:10
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Sztuka współczesna zagościła w poewangelickiej świątyni

Kościółek poewangelicki w Prószkowie staje się coraz bardziej popularną wśród artystów – nie tylko z terenu Opolszczyzny - przestrzenią do realizowania autorskich inicjatyw. Do tej pory zorganizowano 5 wystaw sztuki współczesnej oraz 2 plenery interdyscyplinarne.
Sztuka współczesna zagościła w poewangelickiej świątyni

Źródło: Wydział Sztuki UO

Gdy w 2021 roku przedstawiciele wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych pojawili się w Prószkowie nie przypuszczano, że przestrzeń ta wzbudzi tak duże zainteresowanie artystów, zajmujących się szeroko rozumianą sztuką współczesną. 29 lipca 1921 roku  zanotowano w Prószkowie najwyższą temperaturę na terenie dzisiejszych ziem polskich. Termometr na wówczas niemieckiej stacji meteorologicznej pokazał 40,2 stopnie Celsjusza. W 100. rocznicę tego wydarzenia Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała festiwal „Biegun Ciepła”. Część wydarzeń odbyła się w Prószkowie i wzięli w nich udział właśnie artyści z Wrocławia. 

- Bardzo im się wówczas spodobała przestrzeń, jaką mamy tutaj do dyspozycji – wspomina dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie Mariusz Staniów. – Szczególnie chodziło o kościółek poewangelicki. To miejsce urzekło ich swoim klimatem oraz tajemniczością. Doceniono również bardzo dobrą akustykę, co sprzyja organizowaniu ciekawych wydarzeń artystycznych. 

Od tamtej pory w ciągu niespełna 2 lat w kościółku odbyło się 5 różnego rodzaju prezentacji artystycznych wykładowców oraz studentów z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. W Prószkowie już dwukrotnie gościli studenci z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Zorganizowano dla nich tutaj interdyscyplinarne plenery. Każdy z nich trwał po 2 tygodnie. A efekty ich artystycznych poszukiwań można było podziwiać na wystawach w kościółku poewangelickim. Uczestnicy pleneru zostawili po sobie jeszcze 2 widoczne ślady, które mogą podziwiać mieszkańcy Prószkowa. Są to wyjątkowe, roślinne murale. Jeden powstał w parku tutejszego ośrodka kultury na ścianie budynku, znajdującego się tuż za ogrodzeniem placu zabaw dla dzieci. Drugi studenci stworzyli w pobliżu siedziby żłobka w Prószkowie.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w  aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama