Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:09
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Sztuka współczesna zagościła w poewangelickiej świątyni

Kościółek poewangelicki w Prószkowie staje się coraz bardziej popularną wśród artystów – nie tylko z terenu Opolszczyzny - przestrzenią do realizowania autorskich inicjatyw. Do tej pory zorganizowano 5 wystaw sztuki współczesnej oraz 2 plenery interdyscyplinarne.
Sztuka współczesna zagościła w poewangelickiej świątyni

Źródło: Wydział Sztuki UO

Gdy w 2021 roku przedstawiciele wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych pojawili się w Prószkowie nie przypuszczano, że przestrzeń ta wzbudzi tak duże zainteresowanie artystów, zajmujących się szeroko rozumianą sztuką współczesną. 29 lipca 1921 roku  zanotowano w Prószkowie najwyższą temperaturę na terenie dzisiejszych ziem polskich. Termometr na wówczas niemieckiej stacji meteorologicznej pokazał 40,2 stopnie Celsjusza. W 100. rocznicę tego wydarzenia Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała festiwal „Biegun Ciepła”. Część wydarzeń odbyła się w Prószkowie i wzięli w nich udział właśnie artyści z Wrocławia. 

- Bardzo im się wówczas spodobała przestrzeń, jaką mamy tutaj do dyspozycji – wspomina dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie Mariusz Staniów. – Szczególnie chodziło o kościółek poewangelicki. To miejsce urzekło ich swoim klimatem oraz tajemniczością. Doceniono również bardzo dobrą akustykę, co sprzyja organizowaniu ciekawych wydarzeń artystycznych. 

Od tamtej pory w ciągu niespełna 2 lat w kościółku odbyło się 5 różnego rodzaju prezentacji artystycznych wykładowców oraz studentów z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. W Prószkowie już dwukrotnie gościli studenci z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Zorganizowano dla nich tutaj interdyscyplinarne plenery. Każdy z nich trwał po 2 tygodnie. A efekty ich artystycznych poszukiwań można było podziwiać na wystawach w kościółku poewangelickim. Uczestnicy pleneru zostawili po sobie jeszcze 2 widoczne ślady, które mogą podziwiać mieszkańcy Prószkowa. Są to wyjątkowe, roślinne murale. Jeden powstał w parku tutejszego ośrodka kultury na ścianie budynku, znajdującego się tuż za ogrodzeniem placu zabaw dla dzieci. Drugi studenci stworzyli w pobliżu siedziby żłobka w Prószkowie.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w  aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama