Przypomnijmy, że 4 lutego 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka zmniejszające wymiar nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości. Rozporządzenie dotyczyło tylko mniejszości niemieckiej i redukcji wymiaru nauki tego języka w szkołach z trzech godzin lekcyjnych do jednej.
Władze gminy nie kryły wówczas rozczarowania ogłoszonym przez MEN rozporządzeniem.
Wspólne konsultacje z dyrektorami miały doprowadzić do znalezienia rozwiązania, które umożliwiłoby uczniom dalsze rozwijanie kompetencji z języka niemieckiego w innej formie, przy zachowaniu co najmniej dwóch godzin styczności z językiem. Od września 2022 r. w szkołach prowadzone są nieobowiązkowe zajęcia w języku niemieckim rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, a także kształtujące kreatywność, w których uczestniczy znaczna część uczniów.
Niespełna miesiąc temu w szkołach przeprowadzono ankiety na temat nauki języka niemieckiego. Na ich podstawie stwierdzono, że chętnych do uczestnictwa w dodatkowych zajęciach językowych nie brakuje.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 13 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze