Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:50
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama http://www.budopap.pl/

Z pasji do sportu

Mieszkaniec Przysieczy Tomasz Sosulski w wieku 29 lat uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego został sparaliżowany. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w osiąganiu sukcesów sportowych. Od 2018 roku trenuje rugby na wózkach w Integracyjnym Klubie Sportowym „Jeźdźcy” Mikołów. Jego drużyna zajęła pierwsze miejsce na mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie. Został też stypendystą burmistrza gminy Prószków.
Z pasji do sportu

Autor: archiwum prywatne

Rugby na wózkach to połączenie kilku dyscyplin, przede wszystkim koszykówki, hokeju i rugby. Chodzi o to, aby zawodnik przejechał z piłką przez linię bramkową między dwoma słupkami. Reszta drużyny ma mu w tym pomagać, zaś przeciwnicy przeszkadzać. 

Graczy można łatwo odróżnić po wózkach. Te ofensywne są krótsze, z małymi zderzakami i zaokrąglonymi skrzydłami. Dzięki temu mogą zawracać i manewrować w ciasnych przestrzeniach. Obronne wózki są dłuższe i mają szeroki zderzak z przodu, zaprojektowany tak, aby uderzać i przytrzymywać wózki przeciwnika. Nic więc dziwnego, że rugby na wózkach jest zaliczane do niezwykle widowiskowych dyscyplin. 

Drużyny składają się z 12 zawodników, z których 4 jednocześnie może być na boisku. Wszyscy zawodnicy posiadają częściową dysfunkcję rąk i nóg. Są klasyfikowani za pomocą systemu punktowego oceniającego funkcjonalne zdolności fizyczne. Każda osoba jest oceniana w skali od 0,5 do 3,5 (im mniej przyznanych punktów, tym większe ograniczenie aktywności). Zawodnicy, którzy są na boisku, nie mogą przekroczyć sumy 8 punktów. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 6 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama