Pomologia to dziś dzielnica Prószkowa. Już w XIX wieku działał tam Królewski Instytut Pomologiczny, dzięki któremu miejscowość stała się ważnym, innowacyjnym ośrodkiem ogrodniczo-sadowniczym. Od początku lat 50. XX wieku funkcjonowało tam również Technikum Ogrodnicze i Państwowe Gospodarstwo Rolne. Od 2003 roku w tym miejscu funkcjonuje Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, jednak placówka ma niewiele wspólnego z sadownictwem i ogrodnictwem.
Plany związane z rozsławieniem prószkowskiej Pomologii miały władze Uniwersytetu Opolskiego. Zakładały one utworzenie na ponad 10-hektarowym obszarze laboratoriów przeznaczonych do badań komercyjnych. Miało też powstać nowoczesne centrum wystawiennicze. Mówiono także o poletkach doświadczalnych, ścieżkach edukacyjnych czy miejscach do organizowania wystaw i targów. Procesowi rewitalizacji chciano poddać istniejące już obiekty Pomologii. Chodziło m.in. o przedwojenne szklarnie, które miały stać się miejscem szeroko rozumianych spotkań.
Plany były ambitne, jednak wystąpiły pewne trudności. Problemem było wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Przetarg ogłaszano bowiem aż sześć razy. Dopiero w 2020 roku udało się podpisać umowę na realizację zadania. Inwestor zdecydował się jednak przeznaczyć na ten cel mniej pieniędzy.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze