Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:05
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Poznaj florę i faunę Opolszczyzny

Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Poznaj florę i faunę Opolszczyzny
Obuwik pospolity.

Źródło: powiat krapkowicki

Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherionnelatioris)
Siedliska powstałe na żyznych glebach o umiarkowanej wilgotności. Są bogatymi florystycznie zbiorowiskami rozwijającymi się na niżu lub niższych położeniach w górach. Powstały w wyniku wycięcia lasów liściastych i zagospodarowania tych terenów jako łąki kośne. Koszone są zwykle dwa razy w roku oraz umiarkowanie nawożone. Najczęściej występują poza dolinami rzecznymi. Nieraz spotyka się je w dolinach, ale wówczas porastają gleby odwadniane lub znajdują się poza zasięgiem wylewów rzeki. Porastają żyzne, świeże gleby brunatne lub mady o odczynie zasadowym lub słabo kwaśnym. Łąki świeże w dolinach rzek mogą porastać gleby organiczne. W Polsce, wśród niżowych i górskich łąk, wyróżnia się cztery zasadnicze podtypy siedliska różniące się od siebie składem florystycznym oraz rozmieszczeniem. Występują wśród nich dwa zbiorowiska górskie i dwa notowane na niżu i niższych położeniach górskich.

Obuwik pospolity (Cypripedium calceolus)
Gatunek rośliny z rodziny storczykowatych. Występuje w Azji i w Europie. Jego zasięg obejmuje rozległy obszar od zachodniej i środkowej Europy poprzez Syberię do Korei. Główne centrum występowania znajduje się w Europie, z czego w Polsce znajduje się jedna z większych europejskich populacji. Do tej pory stwierdzono jego występowanie w Polsce na około 250 stanowiskach. Obuwik pospolity osiąga maksymalną wysokość do około 60 cm. Jego okazałe kwiaty są brązowe lub brunatnoczerwone z żółtą warżką, pojawiają się zazwyczaj pojedynczo na łodydze kwiatowej, rzadziej po dwa lub trzy. Spotyka się go przeważnie na glebach wapiennych, próchnicznych w cienistych zaroślach i lasach. Zagrożeniem dla populacji obuwika jest pozyskiwanie roślin ze stanowisk naturalnych do upraw, zrywanie kwiatów i niszczenie siedlisk. Czerwona lista roślin i grzybów Polski określa ten gatunek jako narażony na wyginięcie.

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)
Gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Jest krótkowieczną, stosunkowo wysoką byliną, która może dorastać nawet do 100 cm wysokości, najczęściej jednak jej wysokość nie przekracza 60 cm. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i karbowanymi, wydłużonymi liśćmi na długich ogonkach zebranymi w rozety. Są one złożone, podwójnie trójdzielne i posiadają szarawy nalot. Roślina kwitnie od maja do lipca. Kwiaty orlików osadzone na długich ogonkach mają hakowato zagięte ostrogi. W naturze najczęściej występują gatunki kwitnące na fioletowo. Owocem jest mieszek. Na stanowiskach naturalnych występuje w Afryce Północnej i Europie, w tym także w Polsce. Chętnie zasiedla tereny górskie. Gatunek posiada bardzo wiele odmian ozdobnych, wśród których szczególnie wyróżnia się grupa odmian. W naszym kraju orlik pospolity jest objęty ochroną gatunkową – głównym zagrożeniem jest przenoszenie roślin do ogródków.

Ortolan, trznadel ortolan (Emberiza hortulana)
Gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny trznadli. Długość ciała 15-16 cm, masa ciała około 25 g. Samiec w szacie godowej ma popielatooliwkową głowę z żółtymi wąsami i gardłem. Spód ciała rdzawobrązowawy. Wierzch brązowy z brunatnymi smugami na grzbiecie. Samica podobna, ale bardziej stonowana w barwach. W Europie gniazduje niemal na całym kontynencie, z wyjątkiem Wysp Brytyjskich oraz północnych części Skandynawii i Rosji. W zachodniej Europie występuje wyspowo, nie na całym obszarze. Ptaki przybywają z zimowisk pod koniec kwietnia lub na początku maja, odlatują w sierpniu. Sezon lęgowy rozpoczyna się na początku maja. Gniazdo umieszczone jest na ziemi pośród gęstej roślinności; buduje je samica. Przy gnieździe ptaki są bardzo płochliwe. Młode pozostają w gnieździe przez blisko dwa tygodnie. Ortolan wyprowadza jeden lub dwa lęgi w sezonie. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama