Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 16:31
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

[ZDJĘCIA] Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu jedną z najbardziej innowacyjnych fabryk na świecie według Światowego Forum Ekonomicznego

Opolskie Zakłady Produkcyjne Nutricia właśnie zostały wyróżnione najwyższym, prestiżowym odznaczeniem Światowego Forum Ekonomicznego. Laureatami nagrody corocznie zostają najnowocześniejsze fabryki. Kompleks zakładów Nutricia w Opolu zyskał to odznaczenie jako jedna z nielicznych fabryk FMCG na świecie i jako pierwsza w Polsce. To „zakład przyszłości” za sprawą wdrożonych nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko umożliwiają pełną synergię pracy ludzi i maszyn, ale także pozwoliły zakładowi ograniczyć emisję CO2 niemal o 80%, a do tego poprawić wydajność i wprowadzić oszczędności.
[ZDJĘCIA] Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu jedną z najbardziej innowacyjnych fabryk na świecie według Światowego Forum Ekonomicznego

Coroczne nagrody Światowego Forum Ekonomicznego Lighthouse Award trafiają do firm, które stosują najbardziej innowacyjne rozwiązania. 11 października br. odznaczenie za transformację cyfrową otrzymały należące do grupy spółek DANONE Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu. 

W pełni realizowane są tam założenia 4. rewolucji przemysłowej opierającej się m.in. na współpracy ludzi i robotów czy wirtualnych botów wykonujących prace w systemach zarządzania przedsiębiorstwem. To także maksymalne wykorzystanie dostępnych danych, płynących wprost ze sterowników maszyn, których analiza umożliwia podniesienie efektywności linii. I wreszcie, to systemy zarządzania wiedzą i przepływem informacji (POKA), systemy automatycznego zbierania danych (LineView) czy też predykcyjne systemy utrzymania ruchu, a także systemy oparte o sztuczną inteligencję AI, w tym innowacyjnego robota kolaboracyjnego (z ang. COBOT), robotyzację procesów laboratoryjnych czy instalację zautomatyzowanej inspekcji warzyw. Dzięki takim rozwiązaniom, koszty wytworzenia produktów w Opolu zostały obniżone o 19%, a wydajność wzrosła o 12%. Łącznie, strategia pozyskiwania energii DANONE pozwoliła na zmniejszenie śladu węglowego niemal o 80%. 

Lokalne działania, globalne wyróżnienie

Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu są jednymi z największych i najbardziej kompleksowych zakładów DANONE w Europie. W zakładach o łącznej powierzchni prawie 13 ha, zatrudnionych jest 700 osób. Produkuje się w nich 1500 rodzajów produktów - żywność dla niemowląt (marki: BoboVita, Bebilon ProFutura 2 i Bebiko 2) i małych dzieci, które trafiają do 101 krajów na wszystkich kontynentach. Fabryka w Opolu stanowi również ważny element zabezpieczenia żywieniowego kraju w ewentualnych sytuacjach kryzysowych, zarówno w produkty do żywienia dzieci zdrowych, jak i w dostosowane do specjalnych potrzeb żywieniowych dzieci cierpiących na alergię pokarmową. 

– Każdego dnia nasz zespół operacyjny nieustannie wprowadza innowacje pozwalające odnaleźć najlepsze sposoby działania – z korzyścią dla pracowników, konsumentów, lokalnej społeczności oraz środowiska naturalnego. Nasz przepis na sukces w Opolu to połączenie innowacyjności, zróżnicowanej technologii produkcji i ogromnego zaangażowania ludzi – rola naszych pracowników w całym tym procesie jest nieoceniona. Otrzymanie nagrody Światowego Forum Ekonomicznego jest dla nas wielkim wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy – mówi Andrzej Drosik, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu.

To ludzie tworzą maszyny

Cały program transformacji cyfrowej został przeprowadzony przez pracowników Nutricia. Proces ten pomógł nie tylko w podniesieniu ich kwalifikacji, ale również w jego wyniku powstały bardziej wymagające miejsca pracy, takie jak cyfrowy zespół. Blisko współdziała on z pracownikami hali produkcyjnej. Co ważne, wszyscy w zakładzie w Opolu wzięli udział w kompleksowych szkoleniach cyfrowych i mentoringu, dzięki czemu 100% zespołu podniosło swoje kwalifikacje zawodowe. 

– Dzięki podjętym działaniom jesteśmy wysoce konkurencyjnym, światowym dostawcą mleka, żywności i półproduktów, co tylko potwierdza otrzymane odznaczenie. Nutricia jest cenionym i wybieranym pracodawcą w regionie opolskim, a zaangażowanie naszych pracowników – zgodnie z ankietami ewaluacyjnymi – utrzymuje się na poziomie powyżej 90%. Działania te zmniejszyły również pracowniczą rotację. Cieszy nas to, że razem z naszą firmą i zakładami, wzrastają także nasi pracownicy. To dla nas wszystkich sukces i motywacja, by dalej się rozwijać i zdobywać kolejne szczyty – dodaje Andrzej Drosik.

Zakłady, które napędzają region

Oprócz wpływu opolskich zakładów Nutricia na działalność DANONE poprzez wzrost wydajności i produktywności, mają one również znacznie szerszy wpływ na lokalną społeczność i środowisko. W ramach tworzenia innowacyjnego środowiska, firma nawiązała liczne współprace m.in. ze środowiskiem naukowym – z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, z Politechniką Opolską i Śląską oraz Uniwersytetem Opolskim. Nutricia zainicjowała m.in. podejście „testuj i ucz się” w 2019 r., gdy rozpoczęła program od Hackathonu – maratonu projektowania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych. Zaangażowało się w niego 70 programistów z 5 krajów, którzy stworzyli 22 modele matematyczne. Zostały one przetestowane i z sukcesem wdrożone w lokalnym zakładzie. 

Ważnym krokiem na drodze transformacji opolskich zakładów jest również przejście na zieloną energię. Już teraz 100% energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych w Opolu pochodzi ze źródeł odnawialnych, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Od 2021 r. ponad połowa kupowanej energii pochodzi z farmy wiatrowej w Jóźwinie. Pozostała część nabywana jest z certyfikatami pochodzenia OZE. Od sierpnia 2019 r. energia cieplna w Zakładzie w Opolu jest w 100% wytwarzana z gazu.

Opole wyznacza trendy

Wszystkie podjęte aktywności oparte na technologii, ale przy ogromnej roli ludzi, pozwoliły grupie spółek DANONE na stworzenie zakładu docenianego na arenie międzynarodowej, który wyznacza kierunek cyfrowej transformacji. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, dobremu środowisku pracy i możliwościom rozwoju, DANONE przyciąga wykwalifikowanych, nastawionych na doskonalenie pracowników i może umacniać swoją pozycję najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych FMCG w Polsce. 

O grupie spółek DANONE:

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy - w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health - spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: kachnaTreść komentarza: ziemia dla burakówData dodania komentarza: 16.04.2025, 23:49Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Sławomir Mentzen w Opolu – tłumy na spotkaniu pod ratuszemAutor komentarza: ssssTreść komentarza: Przegrywy mają nowego lidera, Jarosław oddał sztafetę.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 23:49Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Sławomir Mentzen w Opolu – tłumy na spotkaniu pod ratuszemAutor komentarza: SławomirTreść komentarza: Polska dla PolakówData dodania komentarza: 29.03.2025, 22:46Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Sławomir Mentzen w Opolu – tłumy na spotkaniu pod ratuszemAutor komentarza: xtxTreść komentarza: bardzo przykre,współczuję.Data dodania komentarza: 26.03.2025, 22:41Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Grodźcu. Fiat uderzył w drzewo – nie żyje pasażerAutor komentarza: dziadekTreść komentarza: Jaką długość będzie miała ta trasa?Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:54Źródło komentarza: Będzie nowa ścieżka pieszo-rowerowaAutor komentarza: Mieszkaniec drugiego sortuTreść komentarza: Popieram jak najbardziej takie inwestycje ale czy ktoś zna klucz do ustalania priorytetów w tej gminie? Czy takie mamy najważniejsze obecnie potrzeby mieszkańców? Dla potrzeb stolicy Gminy Chrząstowic zawsze znajdą się środki na innowacje, ekologię i inne, gorzej dla innych miejscowości gminy jak np. Dańca. W ciągu 15 lat od ujęcia w planie inwestycyjnym, Gminie udało się tam wybudować jedynie kawałek kanalizacji sanitarnej umożliwiającej podłączenie mieszkańców na odci***u ok. 1 km co stanowi około 10%. Temat utknął jak zwykle w przypadku Dańca pod, od lat znanym wszystkim mieszkańcom hasłem „brak środków”. Za to w międzyczasie skanalizowano kilka innych miejscowości. Proponuję odwiedzić od lat wypraszany ciasny i dziki parking pod szkołą, który niestety nie doczekał się utwardzenia, o bezpieczeństwie, ładzie przestrzennym, urbanistycznym i jakimś wieloletnim planowaniu nie wspomnę. Polecam również gminną drogę ul. Krośnicką o ruchu wahadłowym w kilku miejscach z dziewiczą nawierzchnią z lat 80tych pozostawiającą wiele do życzenia z lokalnymi „innowacyjnymi korytkami” z kostki odprowadzającymi wodę szparką w środku drogi bryzgającą w ogrodzenia posesji. „Innowacyjne” utwardzanie skrzyżowania tej drogi z ul. Dolną -wstawka z tymczasowych płyt ażurowych umożliwiające mieszkańcom darmowe prace w czynie społecznym polegające na usuwaniu namulonego piachu po każdym deszczu czy wyrównywaniu wyrw na skrzyżowaniu z ul. Boczną. Jak również udrażnianiu wiecznie zatykającego się odpływu z korytka odwodnienia na końcu ul. Dolnej. Wystarczy przejechać się przez jedną z największych wsi Daniec a potem Chrząstowice czy chociażby najmniejszą wieś Niwki a zauważy się, że niewiele z rzeczywistością mają tu reklamowane słowa „zrównoważony rozwój”. Bardziej kojarzy się znane nam hasło „drugi sort” i czyn społeczny. Zrównoważony rozwój we wszystkich miejscowościach w tej gminie od lat jest dosyć kontrowersyjny delikatnie rzecz ujmując. Rozwój niektórych miejscowości jest od lat świadomie blokowany, innych natomiast faworyzowany. Może jakieś w końcu media zainteresują się tematem i pokażą te widoczne gołym okiem zróżnicowane realia bo artykuły tego typu są mało obiektywne ogólnie rzecz ujmując. Życzę powodzenia w aktywnym rozwoju Gminy w szczególności z wyrównaniem różnic powstałych przez wieloletnie niedoinwestowanie podstawowych potrzeb mieszkańców niektórych miejscowości takich jak Daniec.Data dodania komentarza: 18.02.2025, 19:42Źródło komentarza: Nowy ekologiczny parking w Chrząstowicach – Innowacyjne rozwiązania i zrównoważony rozwój
Reklama
Reklama