Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:59
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Deutsches Gesangscamp 2022/Niemieckie warsztaty śpiewu 2022

Warsztaty zorganizowane przez TSKN na Śląsku Opolskim odbywały się od 10 do 16 lipca nad jeziorem turawskim. Warsztaty zakończyły się koncertem prezentującym nabyte umiejętności w ostatnim dniu zajęć.
Deutsches Gesangscamp 2022/Niemieckie warsztaty śpiewu 2022

Zajęcia śpiewu odbywały się z wykwalifikowanymi nauczycielami: 

- Karolina Trybała – znana śpiewaczka z Niemiec, która ma polskie korzenie. Jej twórczość wyróżnia się tym, że płynnie porusza się między kulturami. Kształciła się jako wokalistka jazzowa i nauczycielka muzyki na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku, w Instytucie Jazzu Uniwersytetu Muzycznego w Katowicach oraz na Uniwersytecie Sztuki w Zurychu. Potem brała udział w dalszych szkoleniach i warsztatach w takich dziedzinach jak techniki oddechowe i praca z ciałem oraz wyjazdach studyjnych na Kubę i do Afryki. Pracowała z różnymi instrumentami perkusyjnymi;

- Johannes Lauer - jest puzonistą, pianistą i kompozytorem. Jego twórczość obejmuje zarówno jazz nowoorleański, jak i awangardę, nową muzykę, eksperymentalną muzykę rozrywkową, muzykę filmową i sceniczną, a także muzykę tradycyjną z Peru, Afryki Zachodniej, Kolumbii, Brazylii, krajów alpejskich i Transylwanii. Szczególny nacisk kładzie na naukę języków muzycznych, grę zespołową, interpretację i improwizację;

- Joanna Kostka – absolwentka wokalistyki jazzowej na wydziale jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie Beaty Bednarz. Laureatka konkursów wokalnych, występowała w towarzystwie muzyków takich jak: Mieczysław Szcześniak, Janusz Radek, Katarzyna Groniec, Krystyna Prońko czy Zbigniew Wodecki. Z językiem niemieckim związana jest od dziecka, laureatka Grand Prix w konkursie organizowanym przez VDG „Superstar”, aktualnie jurorka w tym konkursie. Absolwentka germanistyki na wydziale filologicznym w Katowicach. Solistka Mniejszości Niemieckiej, nauczycielka śpiewu oraz germanistka.

Każdy dzień warsztatów zaczynał się i kończył muzyką. Uczestnicy oprócz zajęć spędzali również dużo czasu na poznawaniu muzyki w teorii, ale i także w praktyce poprzez muzyczną jogę prowadzoną przez Karolinę Trybałę. 

W połowie warsztatów zorganizowana została również wycieczka do Opola, szlakiem opolskiej muzyki. Uczestnicy w towarzystwie dwujęzycznego przewodnika Anety Lissy-Kluczny zaczęli zwiedzanie od sławnej sceny opolskiego amfiteatru, gdzie na scenie zaprezentowali pierwsze efekty nauki wyniesionej z warsztatów. Następnie zwiedzali studia nagraniowe Radia Opole, od tych gdzie realizowana jest codzienna emisja, po te koncertowe, gdzie również mieli możliwość, aby wspólnie pośpiewać. Kolejnym etapem wycieczki była opolska filharmonia, gdzie odbyły się warsztaty muzyczne. Uczestnicy poznali historię placówki, dowiedzieli się, skąd pochodzi jej nazwa oraz co dzieje się na co dzień w filharmonii. Kiedy nastała pora obiadowa, uczestnicy udali się na obiad do Grabówki, aby skosztować pysznych opolskich naleśników, które od prawie 30 lat słyną z niezmiennej receptury i obłędnego smaku. Po obiedzie uczestnicy udali się na lekcje muzealne do Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie przedstawiana jest historia polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do współczesności. Uczestnicy warsztatów dzień wycieczkowy zakończyli wejściem na wieżę Piastowską i krótkim spacerem nad Odrą. 

Tegoroczne warsztaty zostały zorganizowane po raz drugi. Pierwsza edycja miała miejsce w minionym roku i także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Minione warsztaty mogły odbyć się dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec, za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz  ze środków własnych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama