Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 02:47
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Zabieg przed kwitnieniem rzepaku

Wczesną wiosną w rzepaku uszkodzenia powodują szkodniki łodygowe, zaraz po nich na plantacje nalatuj słodyszek rzepakowy. W okresie przed kwitnieniem wykonywane były zabiegi owadobójcze nakierowane na jego eliminację. Jednak badania prowadzone przez Dział Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski wykazały, że aplikacja w tym okresie fungicydów oraz Maxi Grow przynosi duże korzyści.
  • 26.11.2024 07:24
  • Autor: Grupa tipmedia
Zabieg przed kwitnieniem rzepaku

Kiedy wjechać w pole z zabiegiem?

Termin wjazdu determinowany jest obecnością słodyszka rzepakowego na roślinach rzepaku. Zwykle zabieg należy wykonać na początku pąkowania (BBCH 50-51), ponieważ w tym okresie pojawiają się chrząszcze.

Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin zabieg insektycydowy można wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi:

  • 1-2 chrząszcze na roślinie w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50 -52) 
  • 3-5 chrząszczy na roślinie fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) 

Z progów ekonomicznej szkodliwości wynika jednoznacznie, że największe szkody w rzepaku słodyszek rzepakowy powoduje, gdy pąki kwiatowe są jeszcze zamknięte. Chrząszcze wgryzają się w pąki w poszukiwaniu pokarmu, a uszkodzone pąki zamierają i opadają.

Jaki środek owadobójczy zastosować?

W momencie nalotu pierwszych chrząszczy słodyszka rzepakowego warto zastosować insektycydy z grypy pyretroidów. Działają one kontaktowo, przez co bardzo szybko eliminują zagrożenie ze strony szkodnika. Do zabiegu można wykorzystać jeden z oferowanych przez firmę Osadkowski produktów:

  • TopGun 050 CS w dawce 0,12 l/ha 
  • Matrix 2,5 EC w dawce 0,2 l/ha 

Przedłużenie ochrony grzybobójczej

Pierwszy zabiegi fungicydowy wykonywany był w fazie wydłużania pędu, od tego czasu rośliny dynamicznie budowały biomasę. Wiąże się z tym znaczne rozcieńczenie ilości substancji czynnej w roślinie, co przekłada się na zmniejszenie jakości działania użytych środków grzybobójczych.

Łan rzepaku w okresie pąkowania jest zwarty i gęsty oraz łatwo gromadzi wilgotność. Stwarza to dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych. Dlatego też warto wykorzystać wjazd w pole z opryskiwaczem w celu zwalczania słodyszka i do zabiegu dodać jedno z rozwiązań fungicydowych: Strobe 250 SC 0,5 l/ha + Praktis 0,5 l/ha lub Strobe 250 SC 0,5 l/ha + Tores 250 EC 0,5 l/ha. Tutaj znajdziesz więcej informacji o fungicydach na rzepak: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/ochrona-fungicydowa-rzepaku-jaki-fungicyd-na-rzepak

Stymulacja kwitnienia

Faza kwitnienia w rzepaku ozimym jest przesunięta w czasie — najpierw otwierają się kwiaty na pędzie głównym, a później na pędach bocznych. Dodatek Maxi Grow w dawce 0,5 l/ha do zabiegu w fazie początku pąkowania będzie stymulował rośliny do bujnego, pełnego i wyrównanego kwitnienia. Pozwoli to na związanie większej liczby łuszczyn, zwłaszcza na pędach bocznych.

Materiał partnera


Reklama
Reklama
Reklama