Celem głównym kampanii jest podnoszenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych. Jak mówi Aleksandra Stańko-Gaweł z urzędu gminy pretekstem do rozpoczęcia kampanii były zagrożenia przed jakimi stoi współczesne społeczeństwo, czyli – fonoholizm. „Nadmierne przywiązanie do telefonów komórkowych to zjawisko, które w ostatnich latach dotyka nie tylko dzieci i młodzież. Nowe technologie, w szczególności cyfrowe narzędzia komunikacji są na stałe wpisane w nasze codzienne życie. I bez wątpienia są nam one potrzebne i podnoszą jakoś naszego życia, jednak granica między efektywnym korzystaniem z tych dóbr, a uzależnieniem jest bardzo cienka” – dodaje Gaweł.
Jak wynika z raportu „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce. Raport z badań” co piąty uczeń (20,8%) odpowiada na pytanie „Czy jesteś osobą uzależnioną od telefonu?” twierdząco, prawie co dziesiąty nie jest pewny. Wyjątkowo trudno utrzymać zdrową równowagę w grupie najmłodszych uczestników. Już około 10. roku życia rozpoczyna się regularne korzystanie z własnego telefonu, w dużych miastach ten pierwszy kontakt przypada nawet na wiek 7-8 lat, dlatego uświadamiać i edukować trzeba całe rodziny.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze