Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:31
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.visitopolskie.pl/
Reklama http://www.budopap.pl/

Wieża opolskiego ratusza do remontu

Obok Wieży Piastowskiej to opolski Ratusz jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w krajobrazie Opola. Jego wieża w obecnym kształcie ma blisko 90 lat i wkrótce przejdzie remont. Miasto planuje wydać na ten cel ponad 1,7 mln złotych.
Wieża opolskiego ratusza do remontu

Wieża, którą tysiące opolan mija każdego dnia, wybudowano, a raczej odbudowano, w 1936 roku po zawaleniu poprzedniej. W 1933 roku ówczesne władze Oppeln podjęły decyzję o wyburzeniu okalających Ratusz przybudówek. Prace były prowadzone bez należytego zabezpieczenia wieży, wskutek  czego 15 lipca 1934 roku runęła na płytę rynku. Cudem nikt w katastrofie nie ucierpiał. Podjęto decyzję o odbudowie wieży, kształtem praktycznie nieróżniącej się od swojej poprzedniczki. Razem z nią dobudowano południowe skrzydło ratusza wraz z arkadami oraz odrestaurowano pozostałą część kompleksu. Od tego momentu 65-metrowa wieża góruje nad miastem. Nienaruszona przetrwała także II wojnę światową mimo olbrzymich zniszczeń, które dotknęły rynkowe kamienice.

W ostatnich latach m.in. czyszczono i remontowano elewację oraz naprawiono mechanizm zegara. Teraz, po blisko 90 latach, remontu doczeka się wieża. Prace obejmą montaż rusztowań zewnętrznych i wewnętrznych elewacji i hełmu wieży, wzmocnienie ścian hełmu wieży w miejscu spękań z zastosowaniem rozwiązań systemowych opartych na specjalistycznych zaprawach i zastosowaniu wkładek spiralnych ze stali nierdzewnej, odbudowę w murowanych ścianach hełmu uszkodzonych cegieł, wypełnienie rys i spoin po wzmocnieniu ścian hełmu. Konieczne będzie także wzmocnienie strukturalne i konsolidacja ścian hełmu poprzez impregnację, renowacja metalowej ozdobnej iglicy wieży (herbu), a także czyszczenie, dezynfekcję i odkażenie elewacji wieży. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama