Studniowy kaszel
Krztusiec to jedna z tych chorób, o której jeszcze do niedawna myślano, że udało się ją wyeliminować. Ogromną rolę w tym procesie miały szczepienia ochronne. Aktualnie eksperci zaczynają się obawiać, że choroba może wrócić. Rośnie liczba rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. Dużym wyzwaniem jest też zachowanie odporności poszczepiennej.
Krztusiec, znany dawniej jako koklusz, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych – bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli, wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis). Najważniejszym objawem jest bardzo silny, napadowy, przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność i świst wdechowy, określany jako „pianie” i wymioty pod koniec napadu kaszlu. Krztusiec jest najgroźniejszy dla noworodków i małych niemowląt. Jednak chorują również osoby starsze. Zachorować można w każdym wieku, a chorobę przechodzić kilka razy w życiu.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 29 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze