Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 00:26
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Młodzież mniejszości niemieckiej w dialogu kulturowym

Od 1 do 8 czerwca 2024 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie „Młodzież mniejszości niemieckiej w dialogu kulturowym”, zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Wydarzenie miało na celu promowanie dialogu międzykulturowego oraz pielęgnowanie niemieckiego dziedzictwa kulturowego w regionie. Uczestniczyły w nim 34 osoby reprezentujące mniejszość niemiecką mieszkającą w Rumunii. Dwie grupy taneczne z Hermannstadt i Schässburg wzięły udział w tym wydarzeniu w ramach wymiany kulturalnej. W ubiegłym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chrząstowic odwiedziła ich miejscowości, co zapoczątkowało owocną współpracę i wymianę między młodzieżą.
Młodzież mniejszości niemieckiej  w dialogu kulturowym

Uczestnicy z Rumunii zostali zakwaterowani w „Zajeździe U Dziadka” w Opolu-Grudzicach, który zapewniał komfortowe warunki pobytu oraz wysokiej jakości posiłki. Program wydarzenia obejmował bogaty zestaw wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i edukacyjnych.

Początek wydarzenia, 1 czerwca, był dniem pełnym aktywności i integracji. Uczestnicy rozpoczęli od udziału w uroczystościach Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowicach, gdzie mieli okazję dołączyć do lokalnej społeczności w ważnym dla niej wydarzeniu. Następnie odwiedzili Jugendfest na stadionie 1. FC Chronstau-Chrząstowice, gdzie nie tylko oglądali lokalny mecz piłkarski, ale i również mogli wysłuchać występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice. Wieczorem na specjalnie ustawionym telebimie śledzili finał Ligi Mistrzów pomiędzy Borussią Dortmund a Realem Madryt.

Kolejne dni były równie intensywne. Uczestnicy wzięli udział w pielgrzymce na Górę Świętej Anny, której kulminacyjnym punktem było uczestnictwo we mszy św. modląc się w intencji mniejszości narodowych i etnicznych. Następnie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne podczas XXXII Przeglądu Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej, organizowanego przez Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy.

Dzień 3 projektu „Młodzież mniejszości niemieckiej w dialogu kulturowym” rozpoczął się wcześnie rano, aby wyruszyć na pełną wrażeń wycieczkę do Krasiejowa. Głównym celem dnia było zwiedzanie JuraParku, jednego z największych parków rozrywki w Polsce, poświęconego prehistorii i dinozaurom. Młodzież rozpoczęła zwiedzanie od Parku Rozrywki w JuraParku, gdzie spacerując pośród ogromnych modeli dinozaurów, mogła dowiedzieć się wiele o prehistorycznych czasach oraz życiu tych fascynujących stworzeń. Następnie uczestnicy przenieśli się do Parku Nauki w JuraParku, gdzie spędzili kolejną godzinę. Po obiedzie, około godziny 15:30, grupa wyruszyła do Muzeum Huty w Ozimku. Tam młodzież miała okazję zgłębiać historię przemysłu hutniczego w regionie. Przewodnik muzeum opowiadał o powstaniu i rozwoju Huty Małapanew oraz o znaczeniu mostu żeliwnego, jednego z najstarszych tego typu konstrukcji w Europie. Zwiedzanie muzeum było nie tylko lekcją historii, ale także okazją do zrozumienia, jak przemysł wpływał na lokalne społeczności i kształtował region.

Następnego dnia miało miejsce zwiedzanie Opola, od Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, przez Bibliotekę Eichendorffa, aż po Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Po zwiedzeniu placówek mniejszości niemieckiej odbyło się zwiedzanie miasta Opola poprzez grę terenową ‘Stadtrallye’ wspólnie ze Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce z siedzibą w Opolu. Wieczorna integracja z przedstawicielami Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Chrząstowice nie tylko umożliwiła uczestnikom rozluźnienie atmosfery, ale również wymianę doświadczeń i wspólną zabawę.

Piątego dnia projektu „Młodzież mniejszości niemieckiej w dialogu kulturowym” uczestnicy wyruszyli na wycieczkę do Głuchołaz i Pokrzywnej, gdzie głównym punktem programu było wejście na Biskupią Kopę. Po dotarciu na szczyt rozpoczęto zwiedzanie i obserwację malowniczych krajobrazów regionu. W trakcie dwugodzinnego pobytu na Biskupiej Kopie młodzież miała okazję nie tylko podziwiać widoki, ale także zastanowić się nad znaczeniem naturalnego dziedzictwa regionu. Po zejściu uczestnicy autokarem ruszyli w kierunku Zamku w Mosznej. Po przybyciu na miejsce młodzież miała okazję zwiedzić zamek oraz przepiękny park.

Kolejny dzień był zaplanowany na wycieczkę do Wrocławia. Pod opieką przewodnika, Marka Dzionego, uczestnicy odwiedzili Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu, gdzie zostali przyjęci przez Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec, Martina Kremera, i mogli dowiedzieć się więcej o współczesnych relacjach polsko-niemieckich oraz o pracy dyplomacji. Po spotkaniu w Konsulacie uczestnicy wyruszyli na zwiedzanie historycznego centrum Wrocławia. W trakcie czterogodzinnego pobytu pod okiem przewodnika poznawali zabytki miasta, takie jak Katedra Świętego Jana Chrzciciela czy Rynek we Wrocławiu. Przewodnik dzielił się z nimi historiami i anegdotami związanymi z bogatą historią miasta.

Siódmego dnia młodzież udała się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Podczas pobytu w muzeum uczestnicy brali udział w warsztatach kroszonkarskich prowadzonych przez twórczynię ludową, panią Grażynę Filę. Warsztaty te nie tylko umożliwiły młodzieży zapoznanie się z tradycyjnym rzemiosłem, ale również integrację z lokalną społecznością. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy udali się do Dańca, gdzie zwiedzali Izbę Muzealną im. Konrada Mientusa. Tutaj mogli zgłębiać historię regionu i jego kultury poprzez zbiory muzealne oraz eksponaty. Następnie wyruszyli do Turawy, gdzie mieli okazję zwiedzić Jeziora Turawskie z przewodnikiem Józefem Tomaszem Jurosem i wziąć udział w rejsie statkiem po malowniczych wodach.

Ostatni dzień projektu rozpoczął się rano zbiórką uczestników przy autokarze z bagażem. Następnie uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do Sybinu w Rumunii. W trakcie powrotu planowane było również zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, co umożliwiło uczestnikom lepsze zrozumienie tragicznej historii XX wieku oraz refleksję nad koniecznością dialogu międzykulturowego. Pod okiem przewodnika mieli okazję zgłębiać historię miejsca oraz uczcić pamięć ofiar. Po wizycie w Auschwitz uczestnicy udali się do Sybinu, gdzie zakończyli podróż i wrócili do swoich domów z nowymi doświadczeniami i wspomnieniami na długie lata.

Wydarzenie „Młodzież mniejszości niemieckiej w dialogu kulturowym” nie tylko umożliwiło uczestnikom zgłębienie kultury niemieckiej, ale również zacieśnienie więzi międzykulturowych oraz budowanie tożsamości kulturowej. Organizacja pod opieką Daniela Bewko, specjalisty ds. kultury, edukacji i młodzieży, zapewniła sprawną komunikację i wysoki poziom organizacyjny całego wydarzenia.

Dzięki programowi pełnemu wrażeń i edukacyjnych doświadczeń, młodzież miała okazję nie tylko poszerzyć swoje horyzonty kulturowe, ale także nawiązać trwałe kontakty z innymi przedstawicielami mniejszości niemieckiej z całego regionu. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kachnaTreść komentarza: ziemia dla burakówData dodania komentarza: 16.04.2025, 23:49Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Sławomir Mentzen w Opolu – tłumy na spotkaniu pod ratuszemAutor komentarza: ssssTreść komentarza: Przegrywy mają nowego lidera, Jarosław oddał sztafetę.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 23:49Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Sławomir Mentzen w Opolu – tłumy na spotkaniu pod ratuszemAutor komentarza: SławomirTreść komentarza: Polska dla PolakówData dodania komentarza: 29.03.2025, 22:46Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Sławomir Mentzen w Opolu – tłumy na spotkaniu pod ratuszemAutor komentarza: xtxTreść komentarza: bardzo przykre,współczuję.Data dodania komentarza: 26.03.2025, 22:41Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Grodźcu. Fiat uderzył w drzewo – nie żyje pasażerAutor komentarza: dziadekTreść komentarza: Jaką długość będzie miała ta trasa?Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:54Źródło komentarza: Będzie nowa ścieżka pieszo-rowerowaAutor komentarza: Mieszkaniec drugiego sortuTreść komentarza: Popieram jak najbardziej takie inwestycje ale czy ktoś zna klucz do ustalania priorytetów w tej gminie? Czy takie mamy najważniejsze obecnie potrzeby mieszkańców? Dla potrzeb stolicy Gminy Chrząstowic zawsze znajdą się środki na innowacje, ekologię i inne, gorzej dla innych miejscowości gminy jak np. Dańca. W ciągu 15 lat od ujęcia w planie inwestycyjnym, Gminie udało się tam wybudować jedynie kawałek kanalizacji sanitarnej umożliwiającej podłączenie mieszkańców na odci***u ok. 1 km co stanowi około 10%. Temat utknął jak zwykle w przypadku Dańca pod, od lat znanym wszystkim mieszkańcom hasłem „brak środków”. Za to w międzyczasie skanalizowano kilka innych miejscowości. Proponuję odwiedzić od lat wypraszany ciasny i dziki parking pod szkołą, który niestety nie doczekał się utwardzenia, o bezpieczeństwie, ładzie przestrzennym, urbanistycznym i jakimś wieloletnim planowaniu nie wspomnę. Polecam również gminną drogę ul. Krośnicką o ruchu wahadłowym w kilku miejscach z dziewiczą nawierzchnią z lat 80tych pozostawiającą wiele do życzenia z lokalnymi „innowacyjnymi korytkami” z kostki odprowadzającymi wodę szparką w środku drogi bryzgającą w ogrodzenia posesji. „Innowacyjne” utwardzanie skrzyżowania tej drogi z ul. Dolną -wstawka z tymczasowych płyt ażurowych umożliwiające mieszkańcom darmowe prace w czynie społecznym polegające na usuwaniu namulonego piachu po każdym deszczu czy wyrównywaniu wyrw na skrzyżowaniu z ul. Boczną. Jak również udrażnianiu wiecznie zatykającego się odpływu z korytka odwodnienia na końcu ul. Dolnej. Wystarczy przejechać się przez jedną z największych wsi Daniec a potem Chrząstowice czy chociażby najmniejszą wieś Niwki a zauważy się, że niewiele z rzeczywistością mają tu reklamowane słowa „zrównoważony rozwój”. Bardziej kojarzy się znane nam hasło „drugi sort” i czyn społeczny. Zrównoważony rozwój we wszystkich miejscowościach w tej gminie od lat jest dosyć kontrowersyjny delikatnie rzecz ujmując. Rozwój niektórych miejscowości jest od lat świadomie blokowany, innych natomiast faworyzowany. Może jakieś w końcu media zainteresują się tematem i pokażą te widoczne gołym okiem zróżnicowane realia bo artykuły tego typu są mało obiektywne ogólnie rzecz ujmując. Życzę powodzenia w aktywnym rozwoju Gminy w szczególności z wyrównaniem różnic powstałych przez wieloletnie niedoinwestowanie podstawowych potrzeb mieszkańców niektórych miejscowości takich jak Daniec.Data dodania komentarza: 18.02.2025, 19:42Źródło komentarza: Nowy ekologiczny parking w Chrząstowicach – Innowacyjne rozwiązania i zrównoważony rozwój
Reklama
Reklama