Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:30
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Powrót do przeszłości

Jakie tajemnice skrywa zamek w Dąbrowie pod Opolem? Trwa pierwsza w historii inwentaryzacja ziemi wokół tego obiektu. Archeolodzy są zgodni co do tego, że pałac przed wiekami pełnił funkcję warowną.
Powrót do przeszłości

Badania archeologiczne potwierdzają też, że nieruchomość na przestrzeni czasu zmieniała swój kształt. Praktycznie każdy kolejny właściciel wprowadzał zmiany. Obiekt budowano bardzo szybko. Powstał w zaledwie dwa lata (1615-1617). Potem regularnie go przekształcano. Majętna rodzina Tschentschau-Mettich nie oszczędzała na kosztownych pracach. Mocno ugruntowany na Śląsku Opolskim pochodzący z Czech ród w początkach XVII wieku wdrażał wiele różnych działań budowlanych. 

Warto wspomnieć, że prowadzone wykopy odsłoniły przed archeologami gwałtowne obniżenie terenu znajdujące się nieopodal obiektu. Ten spadek nie był jednak naturalny. Prawdopodobnie celowo podcięto skarpę, tworząc w ten sposób coś na kształt fosy, która nadawała zamkowi dodatkowego obronnego charakteru. Na przestrzeni czasu z zamku budowla stała się pałacem. Fosa została zasypana. Utworzono także część parkową. Powierzchnia zabytkowego parku wynosi 20 ha. Obecnie obiekt uznawany za jedną z pereł Opolszczyzny przyciąga wzrok wielu turystów. 

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 5 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama