Badania archeologiczne potwierdzają też, że nieruchomość na przestrzeni czasu zmieniała swój kształt. Praktycznie każdy kolejny właściciel wprowadzał zmiany. Obiekt budowano bardzo szybko. Powstał w zaledwie dwa lata (1615-1617). Potem regularnie go przekształcano. Majętna rodzina Tschentschau-Mettich nie oszczędzała na kosztownych pracach. Mocno ugruntowany na Śląsku Opolskim pochodzący z Czech ród w początkach XVII wieku wdrażał wiele różnych działań budowlanych.
Warto wspomnieć, że prowadzone wykopy odsłoniły przed archeologami gwałtowne obniżenie terenu znajdujące się nieopodal obiektu. Ten spadek nie był jednak naturalny. Prawdopodobnie celowo podcięto skarpę, tworząc w ten sposób coś na kształt fosy, która nadawała zamkowi dodatkowego obronnego charakteru. Na przestrzeni czasu z zamku budowla stała się pałacem. Fosa została zasypana. Utworzono także część parkową. Powierzchnia zabytkowego parku wynosi 20 ha. Obecnie obiekt uznawany za jedną z pereł Opolszczyzny przyciąga wzrok wielu turystów.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 5 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze