Temat budowy obwodnicy wspominanych miejscowości ciągnie się od dobrej dekady. Ponad 10 lat temu gmina Dobrzeń Wielki zleciła przygotowanie koncepcji budowy obwodnicy. Miała ona zmniejszyć ruch na drodze wojewódzkiej nr 454 w miejscowościach Czarnowąsy, Borki, Dobrzeń Wielki i Dobrzeń Mały.
Pierwszym etapem inwestycji miało być wybudowanie obwodnicy Czarnowąsów. W kwietniu 2016 roku rozpoczęto prace budowlane. Była to największa inwestycja zrealizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Jej koszt to 120 mln zł. W listopadzie 2017 roku oddano do użytku obwodnicę Czarnowąsów. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się jeszcze w czasach, gdy ta opolska dzielnica była sołectwem gminy Dobrzeń Wielki. Już wtedy planowano wydłużenie obwodnicy tak, aby omijała ona miejscowości Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały oraz Borki, przez które przebiega ruchliwa droga wojewódzka nr 454. Póki co na obietnicach się skończyło.
Mieszkańcy chcą obwodnicy
Hałas, smog, pękające ściany budynków, niemożność włączenia się do ruchu przy wyjeździe z posesji i ginące na drogach zwierzęta to tylko niektóre uciążliwości, na które skarżą się mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki. Warto też dodać, że na drodze wojewódzkiej nr 454 w Dobrzeniu Wielkim znajdują się dwa niebezpieczne łuki. W dodatku natężenie ruchu na tym odcinku wciąż rośnie średnio o 10 proc. rocznie. Obecnie przejeżdża tamtędy 15 tysięcy samochodów na dobę. Takie natężenie ruchu to również większe ryzyko wypadków i kolizji. Według danych Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim (z 23 listopada 2022 roku) od początku 2021 roku do chwili podania statystyk na wspomnianym odcinku doszło do 85 kolizji i 12 wypadków. To najbardziej obciążona droga wojewódzka na Opolszczyźnie.
Powołano społeczny komitet
W listopadzie 2021 roku w gminie Dobrzeń Wielki powołano Społeczny Komitet Dokończenia Budowy Obwodnicy. Jego przedstawiciele podkreślają, że podjęli już szereg działań, których celem jest możliwie jak najszybsze sfinalizowanie inwestycji.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 marzec - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze