Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:21
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Powstało Opolskie Towarzystwo Combrowe

W dniu 9 stycznia w Małym Muzeum Goreckim w Górkach (gmina Prószków) zostało powołane Opolskie Towarzystwo Combrowe. Wszystko po to, żeby promować i dokumentować tę ważną dla regionu tradycję. W 2020 roku wpisano ją na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Powstało Opolskie Towarzystwo Combrowe

Źródło: Opolskie Dziouchy, sołectwo Górki koło Opola, gmina Dąbrowa

Od lat babski comber staje się coraz bardziej popularną imprezą na Opolszczyźnie. Odbywa się w sołectwach, małych gminach czy dużych miastach. Na wojewódzką skalę wydarzenie organizowane jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Są miejscowości na terenie powiatu opolskiego, w których babski comber ma już bardzo długą, bo ponad 15-letnią tradycję. 

Chcą się troszczyć  o unikatowość
Spotkanie w Górkach zwołano z inicjatywy dr Joanny Banik z opolskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje w województwie opolskim kwestie związane z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W spotkaniu udział wzięły organizatorki babskich combrów w Opolu, Opolu-Sławicach, Opolu-Wróblinie, Górkach, Biadaczu, Dobrzeniu Wielkim, Popielowie i Kup. 

W powołanie nowej organizacji zaangażowały się też Opolskie Dziouchy. Pod tą nazwą kryje się grupa artystek, które łączą tradycję i koloryt regionu z nowoczesnością. W swoich działaniach starają się też popularyzować zanikające tradycje związane z województwem opolskim.  

Podczas zebrania podjęto m.in. decyzję o powołaniu zarządu nowej organizacji. Znalazły się w nim: Anna Stawiarska z Popielowa (przewodnicząca), Katrin Koschny z Kup oraz Małgorzata Worsitz z Opola-Sławic. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 26 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama