Przypomnijmy, że 4 lutego 2022 roku weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji, na podstawie którego zredukowano naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo. Temat od miesięcy wywołuje burzliwe dyskusje. Władze TSKN-u wielokrotnie podejmowały działania mające na celu przeciwstawienie się tej (jak sami twierdzą) „jawnej dyskryminacji”, lecz bezskutecznie.
Przełom nastąpił 22 lutego 2023 roku, gdy doszło do spotkania Przemysława Czarnka z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. Udział w rozmowach wzięli także: posłanki Katarzyna Czochara i Violetta Porowska oraz wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Z kolei mniejszość niemiecką reprezentowali m.in. przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Rafał Bartek, poseł Ryszard Galla, wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura i inni.
- Panie Ministrze, 4 lutego 2022 roku w zakresie nauczania języków mniejszości w Polsce wszystko się zmieniło – mówił Rafał Bartek - Po raz pierwszy od przełomu 1989/1990 poczuliśmy na nowo, że jako Niemcy jesteśmy mniej warci. Mniej od Ukraińców, Białorusinów, Słowaków czy Czechów. Bardzo nas zabolało, że wtedy podejmując swe decyzje, nie szukał pan rozmowy z nami, że nie chciał pan nas bliżej poznać, a przecież jest pan również naszym ministrem! Ministrem dzieci, których rodzice swą codzienną pracą, zaangażowaniem pracują na rzecz tego kraju. To tutaj płacą podatki, to tutaj chodzą do kościoła i to tutaj się angażują na rzecz swych lokalnych społeczności.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 26 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze