Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:45
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Dynia w różnych odsłonach

Jesienią w ogródkach i na stołach króluje dynia. Na terenie powiatu opolskiego coraz bardziej popularne są inicjatywy, wydarzenia czy festyny związane z tą rośliną.
Dynia w różnych odsłonach

Źródło: sołectwo Stare Siołkowice

Zamiast Halloween Święto Dyni

Restauracja Śtantin wraz ze Stowarzyszeniem Nasza Wieś Stare Siołkowice po raz kolejny zorganizowały Święto Dyni w Starych Siołkowicach. W tę inicjatywę zaangażowała się również rada sołecka miejscowości. Wydarzenie miało formułę konkursu połączonego z festynem. Była to już czwarta edycja imprezy. Zdaniem organizatorów ze względu na zainteresowanie ze strony mieszkańców gminy Popielów należy ją zaliczyć do udanych.

- Chcieliśmy przeprowadzić wydarzenie, które będzie miało jesienny charakter – mówi Anna Nawrot. – Chodziło nam również o to, aby stworzyć alternatywę dla Halloween, które coraz częściej bywa kojarzone z tą porą roku. Oczywiście, każdy ma prawo wyboru i może obchodzić to amerykańskie święto. Tymczasem my postanowiliśmy zaproponować coś bardziej rodzimego. Chcieliśmy tym konkursem przypomnieć o walorach kulinarnych czy dekoracyjnych dyni.

Najważniejszy w trakcie trwania wydarzenia był konkurs kulinarny. Polegał on na przygotowaniu różnych potraw z dyni. Chętni rywalizowali w pięciu konkursowych kategoriach: dynia na słodko (ciasta, torty i ciasteczka), dynia w słoiku (przetwory, dżemy, budynie i kompoty), dynia w nalewkach i napitkach alkoholowych, dynia wytrawne (pasztety, zupy, makarony i frytki) oraz dynia w dekoracjach. Uczestnicy imprezy byli jurorami, którzy degustowali dyniowe potrawy, a później głosowali na najsmaczniejsze dania. 

W kategorii dyniowe dekoracje doceniono Laurę Weber i Michała Kupczyka. Jeśli chodzi o przetwory, to zwycięski laur należy do Hanny Konieczko. Mistrzem dyniowych nalewek i napitków został Georg Thoma. W kategorii desery zwyciężyła Małgorzata Miś. Uczestnicy wydarzenia docenili również wykonane przez nią danie wytrawne. 

Nowością w tym roku był okolicznościowy kącik animacyjny. Prowadziła go grupa animatorów Seledynek. Dzieci i młodzież mogły skorzystać z takich atrakcji jak dyniowo-brokatowe tatuaże, malowanie buziek czy warsztaty robienia minidyniek z balonów. Powstała również okolicznościowa fotobudka. 

Zorganizowali dyniowy tydzień

W Publicznym Żłobku w Żelaznej w gminie Dąbrowa zorganizowano dla dzieci dyniowy tydzień.

- To warzywo stało się tematem przewodnim zajęć, które odbywały się w naszej placówce przez pięć dni – tłumaczy dyrektor Magdalena Litwinowicz. – Zdecydowaliśmy się na tematyczny tydzień, a nie jednorazowe zajęcia. Chodziło nam o to, aby dzieci więcej zapamiętały dzięki temu, że przez kilka dni można było utrwalać wiedzę dotyczącą dyni. 

Maluchy wykonywały prace plastyczne „z dynią w tle” oraz zapoznawały się ze słownictwem z języka angielskiego, odbyła się sesja zdjęciowe, a także zajęcia sensoplastyczne i kulinarne, podczas których dzieci przyrządzały zupę dyniową oraz słodkie muffinki.

Kierownictwo placówki podkreśla, że idea tematycznego tygodnia bardzo się sprawdziła. Są plany, aby raz w miesiące w żłobku organizować wydarzenie w takiej formule.

Dyniowe gospodarstwo wzbudza zainteresowanie

W Prószkowie funkcjonuje jedyne na Opolszczyźnie gospodarstwo dyniowe. Można w nim podziwiać ponad 70 odmian, zarówno dekoracyjnych, jak i jadalnych. Właściciele gospodarstwa przyznają, że pomysł stworzenia dyniowego gospodarstwa narodził się spontanicznie. Nie przypuszczali, że będzie cieszył się tak dużym zainteresowaniem.

- Dwa lata temu posadziliśmy na swoje potrzeby trzy odmiany dyni – mówi Anna Ivanyshyn. – Sprzedajmy ekologiczne produkty, a klienci zaczęli o nie dopytywać. Dużo czasu poświęciliśmy, aby pozyskać ciekawe odmiany, zdobywając nasiona. Chodziło też o przyswojenie wiedzy dotyczącej wykorzystania tego produktu w kuchni czy medycynie. Od samego początku ta ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyjeżdżają do nas osoby prywatne oraz wycieczki szkolne. Odbywały się też sesje fotograficzne. 

W dyniowym ogrodzie w tym roku były organizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczniowie byli oprowadzani przez właścicielkę gospodarstwa. Stworzono również tablicę edukacyjną przybliżającą dyniową tematykę. Potem przychodził czas na zabawę, ognisko, mały poczęstunek i robienie ciekawych zdjęć na tle przygotowanych instalacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama