Jak najprościej można zdefiniować frezowanie CNC?
Na początku warto wyjaśnić naszym czytelnikom, czym dokładnie jest skrót CNC, który wiąże się z technologią skrawania komputerowego. To sformułowanie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza „Computerized Numerical Control”, czyli skomputeryzowane, numeryczne sterowanie (w domyśle – urządzeniami). CNC wskazuje na to, najprościej tłumacząc, że poszczególne maszyny, takie jak tokarki czy skrawarki, są kontrolowane za pośrednictwem komputera. Układ sterujący pozwala na wykonywanie wcześniej zaprogramowanych, precyzyjnych ruchów, które cechują się bardzo dużą powtarzalnością i minimalizują błędy ludzkie. Dzięki tej technologii możliwe jest bardzo dokładne skrawanie różnych elementów, uwzględniając wszelkie wymagane detale, dzięki czemu można sprawnie realizować projekty o wysokim poziomie skomplikowania.
Nowoczesna obróbka CNC tworzyw sztucznych
Technologia CNC daje wiele możliwości w kontekście profesjonalnej obróbki materiałów. Dzięki uniwersalności tej metody, możliwe jest skrawanie wielu różnych produktów z tworzyw sztucznych oraz elementów z drewna. Przykładem może być frezowanie CNC drewna, dzięki któremu jesteśmy w stanie otrzymać niezwykle precyzyjnie wykonany wyrób końcowy, który odpowiada założeniom projektowym. Komputerowo sterowane kształtowanie materiałów to nowoczesny proces, który może wpływać na optymalizację produkcji w przedsiębiorstwie. Z wyróżnionych wyżej rozwiązań korzystają m.in. firmy motoryzacyjne, branża medyczna, budowlana czy reklamowa. Jedną z podstawowych zalet frezowania CNC, którą wiąże się z powyższym opisem, jest niepodważalna wszechstronność tego procesu.
Frezowanie CNC materiałów drewnopochodnych – czy jest możliwe?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, obróbka CNC pozwala na skrawanie wielu typów materiałów z tworzyw sztucznych : PVC, polietylenu, poliwęglanu, styroduru czy PEHD. Możliwa jest również precyzyjna praca nad twardymi materiałami pochodzenia naturalnego, czyli przede wszystkim nad drewnem. Frezowanie CNC drewna polega m.in. na nadawaniu odpowiedniej formy fragmentom surowca, poprzez kontrolowany przejazd freza. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu finalnego stosuje się także ostrza modelarskie i wykańczające, dzięki którym można uzyskać pożądany efekt gładkiej powierzchni. Coraz popularniejsze staje się również frezowanie CNC materiałów drewnopochodnych, które są łatwe w grawerowaniu, oznaczaniu i tworzeniu emblematów. To efektywny sposób na uzyskanie dokładnie wykonanych ram, blatów czy części wykorzystywanych w wzornictwie przemysłowym.