Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:17
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Święto pierwszych ludzi wsi

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Celem tego święta jest okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę i zaangażowanie. Ma ono również zwrócić uwagę społeczeństwa na ich rolę na polskiej wsi. Nie da się nie zauważyć, jak bardzo zmienił się sposób pełnienia tej funkcji na przestrzeni ostatnich lat.
Święto pierwszych ludzi wsi

Źródło: gmina Komprachcice

Aktualnie nie można już utożsamiać tej funkcji ze zbieraniem podatków. Jak się okazuje, w sołeckiej rzeczywistości to tylko ułamek obowiązków, jakim musi sprostać dobry gospodarz wsi. To często w praktyce człowiek orkiestra oraz menadżer potrafiący przekuwać pomysły w rzeczywistość. Dziś sołecka działalność dotyka wszystkich obszarów życia - począwszy od spraw społecznych i zdrowia, przez infrastrukturę, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Sołtysi zakładają stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, czyli organizacje, dzięki którym można zdobywać dodatkowe środki finansowe.

We współczesnej wsi bycie sołtysem jest dużym wyróżnieniem, jednak nie można zapomnieć o oczekiwaniach oraz odpowiedzialności. Nie jest to bynajmniej łatwa praca: wykonywana w trudnych warunkach, wśród sprzecznych interesów czy wygórowanych wymagań i żądań. Nic więc dziwnego, że ta funkcja coraz częściej bywa utożsamiana z misją. W związku z tym sołtysami często zostają społecznicy. 

Nie można być obojętnym 

W Wawelnie od ponad 13 lat sołtysem jest Józef Kremer, który piastuje też inne funkcje społeczne. Zdobył tytuł Sołtysa Roku 2020. 

Jak przyznaje, od zawsze miał duszę społecznika i niewiele się w tej kwestii zmieniło od lat. Stara się wciągać mieszkańców w działania na rzecz wsi. Dzięki ich społecznemu zaangażowaniu udało się przeprowadzić wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama