Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 15:13
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Świąteczne kolędowanie w gminie

Boże Narodzenie celebrujemy nie tylko w jeden wieczór, to również czas wspólnego kolędowania, który trwa do 2 lutego. O tej tradycji nie zapomniano w wielu miejscowościach gminy Dąbrowa.
Świąteczne kolędowanie w gminie

Źródło: gmina Dąbrowa

W sołectwie Prądy od wielu lat wiejscy kolędnicy odwiedzają mieszkańców. Ta tradycja już na stałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń.

- Po raz pierwszy takie kolędowanie zorganizowaliśmy 7 czy 8 lat temu – wyjaśnia sołtys wsi Andrzej Piotrowicz, wcielający się w rolę św. Józefa. – Pomyśleliśmy, że warto przywrócić tę tradycję świąteczną, a tym samym wzbogacić różnorodność kulturową Opolszczyzny. Wydaje mi się, że spodobało się to mieszkańcom Prądów, ponieważ bardzo chętnie wpuszczają nas do swoich domów. Zawsze mamy ze sobą nasze sołeckie kalendarze i słodycze dla dzieci. A w tym roku panie z naszego koła gospodyń wiejskich przygotowały też pierniczki. 

Czas kolędowania to również koncerty. W święto Trzech Króli w kościele p.w. św. Mikołaja w Żelaznej można było wysłuchać gliwickiego chóru „Heimat”. Pod kierunkiem dyrygentki Anny Wolak i z towarzyszeniem solistek - Joanny Wojnowskiej i Alicji Wojnowskiej - artyści zaprezentowali zarówno tradycyjne kolędy jak i popularne utwory, związane z czasem Bożego Narodzenia. 

Jak wyjaśnia sołtys wsi Gertruda Ledwig, wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy pomiędzy kołami mniejszości niemieckiej. Z Żelaznej pochodził śp. ks. Ryszard Salańczyk. Był on wielkim pasjonatem śpiewu oraz jednym z inicjatorów utworzenia chóru „Heimat”. Warto też dodać, że styczniowy koncert zapoczątkował obchody jubileuszu 800 – lecia miejscowości Żelazna. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 12 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama