Jak podkreślają przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu, okazją do zorganizowania wystawy jest konserwacja pięciu starodruków z XVI wieku. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane dzięki środkom finansowym pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace te zaczęły się w czerwcu, zaś zakończyły na początku listopada. Przebieg prac został utrwalony w dokumentacji fotograficznej i opisowej. Warto dodać, że cyfrowa wersja starodruków dostępna będzie w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej. Oprócz zakonserwowanych starodruków, na wystawie pokazane są najbardziej reprezentatywne dla XVI stulecia księgi, które zostały wydane w oficynach polskich, francuskich, niemieckich i włoskich.
Warto przypomnieć, że starodruki są przechowywane na zamku w Rogowie Opolskim. Znajduje się tam wiele europejskich zabytków piśmiennictwa i ikonografii. Są one gromadzone przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej od kilkudziesięciu lat. Do tych najcenniejszych należą rękopisy pergaminowe spisane w XIV wieku w kancelariach książąt opolskich, urbarz miasta Niemodlina z 1581 roku czy akt nadania szlachectwa Luzo Dolbergowi z 1713 roku spisany na pergaminie i ozdobiony pięknym herbem nobilitacyjnym.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze