Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
piątek, 15 listopada 2024 06:53
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Zapraszają na wystawę starodruków

W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Opolu można oglądać unikatową wystawę „Bo nie jest światło, by pod korcem stało”. Pod tą nazwą kryje się wystawa XVI-wiecznych starodruków Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Prezentację kilkudziesięciu zabytków piśmiennictwa można podziwiać w Galerii WuBePe, która znajduje się przy ulicy Piastowskiej w Opolu. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia 2023 roku.
Zapraszają na wystawę starodruków

Źródło: WBP Opole

Jak podkreślają przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu, okazją do zorganizowania wystawy jest konserwacja pięciu starodruków z XVI wieku. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane dzięki środkom finansowym pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace te zaczęły się w czerwcu, zaś zakończyły na początku listopada. Przebieg prac został utrwalony w dokumentacji fotograficznej i opisowej. Warto dodać, że cyfrowa wersja starodruków dostępna będzie w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej. Oprócz zakonserwowanych starodruków, na wystawie pokazane są najbardziej reprezentatywne dla XVI stulecia księgi, które zostały wydane w oficynach polskich, francuskich, niemieckich i włoskich. 

Warto przypomnieć, że starodruki są przechowywane na zamku w Rogowie Opolskim. Znajduje się tam wiele europejskich zabytków piśmiennictwa i ikonografii. Są one gromadzone przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej od kilkudziesięciu lat. Do tych najcenniejszych należą rękopisy pergaminowe spisane w XIV wieku w kancelariach książąt opolskich, urbarz miasta Niemodlina z 1581 roku czy akt nadania szlachectwa Luzo Dolbergowi z 1713 roku spisany na pergaminie i ozdobiony pięknym herbem nobilitacyjnym. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama