W obradach wzięli udział przedstawiciele opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz duża grupa mieszkańców. Chwilami było burzliwie. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się realizacji wariantu nr 8 obwodnicy, przebiegającego przez ten teren.
Obwodnica to konieczność
Z wyjaśnień przedstawiciela GDDKiA wynika, że do przebudowy tego odcinka drogi krajowej nr 45 kwalifikuje ją natężenie ruchu.
- Z naszych ekspertyz wynika, że w dwudziestym roku eksploatacji tej trasy będziemy mieli do czynienia ze znacznym wzrostem natężenia ruchu – tłumaczył podczas spotkania dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA Rafał Pydych. – Pojedzie nią powyżej 15 tysięcy samochodów na dobę. W takiej sytuacji powinna to być droga dwujezdniowa i składająca się z dwóch pasów w obie strony. W związku z tym zaczęto rozważać budowę obwodnicy Zawady.
Zakres inwestycji, która z założenia ma rozładować ruch pojazdów na drodze krajowej nr 45 na trasie Opole – Kluczbork, obejmuje rozbudowę istniejącej drogi od granicy Opola do Zawady wraz z obejściem drogowym tej miejscowości o długości od około 4,5 do 6,5 km – w zależności od wybranego wariantu. Obwodnica ma być dostosowana do obciążenia 11,5 t/oś, w ramach rozbudowy wykonane mają zostać m.in. nowe skrzyżowania, wiadukty i inne obiekty inżynierskie.
Przedstawiciele GDDKiA podkreślali, że rzeczywisty wariant przebiegu obwodnicy będzie efektem szeregu konsultacji oraz opracowań: począwszy od przygotowania studium korytarzowego, poprzez studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i opracowanie wielu wariantów przebiegu inwestycji. Potem te propozycje zostaną poddane ocenie w ramach matematycznej analizy wielokryterialnej. Będzie ona uwzględniała w szczególności takie czynniki jak warunki techniczne, ekonomiczne i środowiskowe, w tym społeczne. Na jej podstawie dokonany zostanie wybór wariantu rekomendowanego oraz alternatywnego do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na obu tych etapach mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z proponowanymi rozwiązaniami i zgłaszania swoich propozycji oraz uwag. Każdorazowo zgłaszane uwagi będą analizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia w rozwiązaniach projektowych.
Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze