Żeby dobrze zrozumieć temat trzeba wrócić do zdarzeń z lutego 2022 roku. Wtedy weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji Przemysława Czarnka, na podstawie którego zredukowano naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach z 3 do 1 godziny tygodniowo. Temat przez wiele miesięcy wywoływał burzliwe dyskusje.
Początkowo próby walki prowadzone przez działaczy TSKN-u z tym problemem były nieskuteczne. Nie pomagały żadne skargi, konferencje prasowe i listy pisane do władz Zjednoczonej Prawicy. Wszystko zmieniło się po 15 października, gdy jasne już było, że dotychczasowa opozycja zdobyła większość sejmową. Po zaprzysiężeniu rządu nowego premiera Donalda Tuska, na stanowisko ministra edukacji powołano Barbarę Nowacką. Ta zaś wydała nowe rozporządzenie, zgodnie z którym od nowego roku szkolnego język niemiecki jako język mniejszości będzie znowu nauczany w wymiarze trzech godzin tygodniowo.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze