We wrześniu zeszłego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu przestrzennym. Zgodnie z jej wymogami, wszystkie gminy w Polsce są zobowiązane uchwalić tzw. plany ogólne. W ramach tych planów tereny gmin muszą zostać podzielone na tzw. strefy funkcjonalne. W związku z tym od 1 stycznia 2025 roku każda gmina w Polsce będzie funkcjonować w oparciu o plan ogólny, który stanie się obowiązkowym aktem prawa miejscowego. Zastąpi on studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia zawarte w planach ogólnych będą wiążące dla planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Samorządy będą mogły pozyskać finansowe wsparcie na przygotowanie i uchwalenie planów ogólnych gmin, gminnych programów rewitalizacji oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przedsięwzięcia te będą finansowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Resort rozwoju zaproponował algorytm podziału środków z KPO dla poszczególnych gmin na sporządzenie planów ogólnych. Udostępnił też wykazy z maksymalnymi kwotami wsparcia na jakie mogą liczyć poszczególne samorządy.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 29 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze