Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 12:27
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Z miłości do cyrku

Grupa Cudaki działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim w tym roku obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. Była to nie tylko okazja do zorganizowania uroczystej gali, ale też do wspomnień i podsumowania tego, co się wydarzyło w ciągu dwóch dekad.
Z miłości do cyrku

Źródło: Grupa Cyrkowa „Cudaki”

Cudaki, czyli cudne dzieci
Nazwa grupy pochodzi z książki o dzieciach, które próbowały wielu nietypowych rzeczy, przeżywając przy tym wiele przygód. Prowadząca grupę Grażyna Chmielowicz wspomina, że po występie artystów w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego Stanisław Rewieński ze Stowarzyszenia Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich powiedział, że „(...)to są cudaki, ale nie dlatego, że to jacyś odmieńcy, tylko dlatego, że to cudowne dzieci!”.

Początki grupy Cudaki nie należały do łatwych ze względu na specyfikę proponowanej formy ruchu. 

- Byłam świadoma, że będą to zajęcia sportowe na bazie akrobacji cyrkowej – wspomina Grażyna Chmielowicz. - Trzeba było do tej aktywności przekonać dzieci i rodziców. Pokazać, że cyrk to ruch, estetyka, pasja i rewia. Z czasem udało się nam osiągnąć ten cel. Zaczęły się występy publiczne, obozy, wyjazdy i udział w festiwalach akrobatyki cyrkowej. W międzyczasie powstała też pedagogika cyrku, która uporządkowała tę przestrzeń działalności artystycznej. 

Podczas zajęć artyści wykorzystują piłeczki różnej wielkości, maczugi, obręcze, kiwido oraz wywodzące się z Chin diabolo i flowersticki. Można też rozwijać ekwilibrystykę, do czego służą szczudła, monocykle, specjalistyczny dwukołowy rower, kula, drabinka cyrkowa bez podparcia i wałki do balansowania.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama