Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 07:26
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Szlakiem wiejskich kaplic i kapliczek

Kapliczka przydrożna jest przejawem małej architektury sakralnej znanej pod różnymi formami w wielu wierzeniach i wyznaniach. Geneza tych obiektów kultu nie jest do końca wyjaśniona, lecz w ich formach i konstrukcjach kryje się wiele historycznych sekretów i znaczeń. Wiele takich obiektów można spotkać na terenie gminy Tarnów Opolski.
Szlakiem wiejskich  kaplic i kapliczek

Źródło: sołectwo Przywory

Skąd się wzięły kapliczki?
Badacze przypuszczają, że kapliczki są pochodną pogańskich słupów kultowych służących do celebracji odpowiednich świąt lub wydarzeń. Miały się one pojawiać jako naturalne następstwo czczonych w świętych gajach drzew. W kulturze chrześcijańskiej pojawia się hipoteza, że genezy znanej nam dziś formy kapliczki można poszukiwać na Zachodzie. Łacińska capella ma pochodzić od słowa cappa, które oznacza płaszcz. Taki specjalny płaszcz miał należeć do św. Marcina i być przywdziewany przez francuskich królów jako ochrona podczas wojennych wypraw. 

Ubranie to było przechowywane w specjalnym miejscu, które zwano właśnie kaplicą. Moda i naśladownictwo sprawiły, że takie małe, kamienne konstrukcje zaczęto budować w różnych częściach Europy. W kaplicach można było odprawiać msze, co popularniejsze budowle przeobrażały się w kościoły. 

Miejsca modlitw w gminie Tarnów Opolski 
Dzisiaj kapliczki i krzyże są nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. Stanowią również trwałą i czytelną cząstkę krajobrazu kulturowego. Można je spotkać we wsiach i na ich skrajach, przy leśnych drogach czy przydomowych ogródkach. Budowano je różnymi technikami. Co ważne, nadal są miejscem indywidualnej lub wspólnej modlitwy w różnych intencjach. Często były hołdem dziękczynnym za łaski, za cudowne wyzdrowienie, za pomyślność, szczęśliwy powrót z wojny czy tułaczki, za uchronienie od kataklizmów i epidemii. Często wybudowanie kapliczki stanowiło  pokuty za popełnione grzechy. 

Kapliczki spełniały ważną funkcję kultową, nie tylko w tych wsiach, w których brakowało kościołów. Przy kapliczkach gromadzono się na nabożeństwa, śpiewano pieśni religijne i odprawiano msze. 

W Przyworach znajduje się figura św. Jana Nepomucena, która została ufundowana w 1719 roku.  Warto przypomnieć, że św. Jan Nepomucen to pochodzący z Czech męczennik i jeden z najpopularniejszych świętych, szczególnie czczonych w Europie Środkowej. Jest m.in. patronem źródeł, mostów, ludzi tonących i orędownikiem podczas powodzi. Jego obecność w Przyworach można uzasadnić bliskością Odry. 

Warto jeszcze wspomnieć o kapliczce św. Rity, która znajduje się przy ul. Odrzańskiej, w pobliżu zjazdu na żwirownię. Miejsce to powstało w lipcu 2019 roku z inicjatywy Anety Feniks-Poznańskiej jako podziękowanie za wyproszoną łaskę. Figura i kaplica zostały uroczyście poświęcone przez ks. Józefa Kaczmarczyka. Rok później w kaplicy umieszczono również relikwie pochodzące z habitu św. Rity. Wieści o tym miejscu szybko się rozeszły. Dzisiaj przybywa do niego wiele osób i odbywają się tutaj nabożeństwa. W podziękowaniu za wyproszone łaski zostawiają przy kapliczce  różańce, pamiątki, rzeźby, kwiaty i znicze. 

Ciekawym obiektem jest też kaplica w Kątach Opolskich. Ma ona charakter dzwonnicy. Jej powstanie datowane jest na 1737 rok. Budowa tego obiektu została sfinansowana przez karczmarza z Prószkowa. Był nim Mateusz Recala. Budynek powstał na rzucie kwadratu i składa się z trzech kondygnacji. Pierwotnie znajdował się w niej dzwon. Jego dźwięk sygnalizował zagrożenie od strony rzeki Odry. Z czasem został przeniesiony do pobliskiego kościoła.

Kaplice – dzwonnice znajdują się też w kilku innych miejscowościach gminy Tarnów Opolski. Jedną z nich jest wieś Kosorowice. Tam przy ul. Opolskiej można podziwiać obiekt z przełomu XVIII/XIX wieku. Kaplica otoczona jest w czworobok murem i ma  filary w narożach. Charakterystycznym elementem kaplicy jest trójramienny krzyż Bożogrobców. W przypadku kaplicy w Miedzianej znajdującej się przy ul. Wiejskiej warto zwrócić uwagę na bryłę architektoniczną budynku. Kaplicę wzniesiono na rzucie prostokąta. Jest ona nakryta hełmem z ośmioboczną latarnią, zwieńczoną krzyżem Bożogrobców. W środku znajduje się ołtarzyk barokowo-ludowy z przełomu XVIII/XIX wieku. Również Nakło może „pochwalić się” swoją kaplicą-dzwonnicą. Jej powstanie datowane jest na przełom XIX/XX wieku. Jest to trójkondygnacyjna kapliczka słupowa z towarzyszącym jej drzewem. Jej naroża, gzymsy i obramienia wykonano z cegły licowej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama