Do najbardziej problemowych zaliczane są budynki, które wybudowano wiele lat temu. Powstawały w czasach, gdy w projektach budowlanych nie uwzględniano potrzeb osób niepełnosprawnych. Do najczęściej spotykanych barier architektonicznych, które uniemożliwiają im korzystanie z obiektów użyteczności publicznej należą: różnice poziomów, schody, stopnie, brak podjazdów, wąskie wejścia i drzwi w budynkach, korytarze, wysokie progi i schody, czy brak poręczy.
Przykładem placówki, w której występują problemy związane z dostosowaniem jej do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie. Ze względu na sposób zaprojektowania budynku bardzo trudno w nim wprowadzić takie rozwiązania.
- Próbowaliśmy zastosować kilka modernizacji, gdy planowaliśmy remont naszej placówki – mówi dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie Mariusz Staniów. – Chodziło m.in. o zamontowanie zewnętrznej windy, dzięki której można byłoby się dostać na pierwsze piętro budynku. Okazało się to niemożliwe ze względów architektonicznych. Mamy też wąskie schody oraz korytarze. Problemy wynikają też z faktu, że nasz ośrodek kultury znajduje się w strefie zainteresowania wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Kilka lat temu przeprowadzono generalny remont placówki w Prószkowie. Osoby niepełnoprawne mogą korzystać z sali widowiskowej. Już niedługo będą też mieć dostęp do biblioteki, która znajduje się na parterze budynku. Zostanie tam zainstalowany niewielki podjazd dla wózków inwalidzkich.
W Łubniańskim Ośrodku Kultury nie problemów z dostępnością pomieszczeń, znajdujących się na parterze. Osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z podjazdu dla wózków inwalidzkich.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 6 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze