Klaster energetyczny to porozumienie pomiędzy różnymi podmiotami dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią. Jego członkami mogą być osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, przedsiębiorstwa transportu publicznego itp.
Klaster umożliwia wypracowanie nowoczesnego modelu zarządzania energią elektryczną, dzięki czemu możliwy jest jej zakup po cenach niższych niż rynkowe. Porozumienia klastrowe mogą też okazać się w przyszłości warunkiem aplikowania o środki zewnętrzne na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii takie jak: farmy paneli fotowoltaicznych, biogazownie, wiatraki czy pompy ciepła.
Spółdzielnia energetyczna tworzy lokalny rynek dla swoich członków na zasadzie zbiorowej działalności prosumenckiej. Jej ideą jest zapewnienie członkom spółdzielni tańszej energii dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów. Polski model polega na handlu energią między poszczególnymi członkami w celu zwiększenia wykorzystania wyprodukowanej energii i zmniejszenia uzależnienia od sieci. Dodatkową zaletą jest więc wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ energia jest bilansowana lokalnie, na małym obszarze.
Docelowo ma zapewnić niezależność energetyczną bez względu na panującą koniunkturę geopolityczną, która powoduje obserwowane braki węgla, ropy oraz gazu. Aktualnie na terenie Polski działa pięć spółdzielni energetycznych, w tym jedna na Opolszczyźnie.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 23 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze