Muzeum znajdujące się w Opolu przy ul. Jana Łangowskiego 1/2 (nieopodal Placu św. Sebastiana) działa już od przeszło dwóch lat. Zgromadzono w nim konsole do gier oraz komputery z lat 70., 80. oraz drugiej połowy lat 90. Są to m.in. urządzenia takich marek jak ZX Spectrum, Commodore, Atari czy Amiga, które w przeszłości były w Polsce bardzo popularne. W zbiorach muzeum są także konsole Sega, Sega Mega Drive, PlayStation, a także bardziej retro Videopack i Atari 2600. Warto dodać, że wymienione sprzęty można nie tylko zobaczyć, ale i na nich pograć.
Urządzenia należą do prywatnych zbiorów Arkadiusza Bronowickiego, gospodarza tego miejsca.
Co ciekawe, każdy może mieć swój wkład w rozwój muzeum. Jeśli ktoś w domu posiada sprzęt komputerowy, którego nie używa bądź też nie wie, co mógłby z nim zrobić, to nie musi go wyrzucać. Wystarczy go dostarczyć do muzeum i być może stanie się częścią prezentowanych zbiorów.
- Czasami przynoszony jest do nas niekompletny sprzęt komputerowy, którego działania właściciele nie są pewni – mówi wolontariusz muzeum Łukasz Setnicki. – Jesteśmy w stanie to sprawdzić na miejscu. Jak najbardziej można do nas z takim sprzętem przychodzić. Można też tu zostawić nieużywane już konsole i komputery, aby służyły innym.
Klubowe muzeum ma zatem potencjał na rozwój, bo zasoby już są ogromne. Siedziba nie jest jednak z gumy i odwiedzający muszą zadowolić się tym, co jest prezentowane, a naprawdę jest czym. Warto wybrać się tu przy okazji spaceru po Opolu.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 23 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze