Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:11
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Bobry jako strażnicy rzek

Bobry, kiedyś uznawane za harmonijnie współistniejące z naturą, coraz częściej stają się obiektem kontrowersji. Zarzucane im jest, że niszczą drzewa i powodują podtopienia. Bobry jednak mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie polskich rzek oraz w walce ze skutkami zmian klimatycznych.
Bobry jako strażnicy rzek

Źródło: wodnesprawy.pl

W dobie pogłębiania i regulacji rzek, kluczowe jest zrozumienie, jak wykorzystać naturalne mechanizmy, by zatrzymać wodę tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Bobry, budując tamy na małych ciekach, tworzą naturalne mikrosiedliska, które nie tylko pomagają w zatrzymywaniu wody, ale także przyczyniają się do oczyszczania jej i zwiększają bioróżnorodność. Dokonania bobrów nie ograniczają się tylko do małych cieków. Nawet na większych rzekach, takich jak Odra, ich obecność może mieć istotny wpływ. Kopiąc nory w brzegach rzeki, bobry wywołują zawirowania wody, które zmniejszają erozję brzegów, tworząc jednocześnie naturalne oczyszczalnie. Te mikrośrodowiska sprzyjają życiu różnorodnych gatunków i przyczyniają się do przywrócenia naturalnego stanu rzeki.

Bobry nie tylko pomagają w walce z efektami zmian klimatycznych, ale także mogą przynieść korzyści dla ludzi. Retencja wody, przeprowadzana przez te zwierzęta, oszczędza znaczne środki, które człowiek musiałby zainwestować w sztuczne zbiorniki retencyjne. Ponadto, tamy bobrów mogą zmniejszać zagrożenie powodziowe, co z kolei może przynieść oszczędności na naprawach infrastruktury uszkodzonej przez powodzie. Obecność bobrów wymaga od społeczeństwa zmiany perspektywy i podejścia. Zamiast traktować je jako szkodniki, powinniśmy dostrzegać w nich sojuszników w walce o zdrowe i zrównoważone ekosystemy wodne. Właściwe zarządzanie rzekami, oddalanie wałów od brzegów oraz tworzenie naturalnych stref buforowych to kluczowe kroki, które mogą pozwolić nam korzystać z dobrodziejstw, jakie bobry niosą, jednocześnie minimalizując konflikty z ludzkimi interesami.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 2 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama