Na spotkaniu obecni byli m.in. Henryk Lakwa – starosta opolski, Katarzyna Gołębiowska-Jarek - wójt gminy Dąbrowa, Leonard Pietruszka – wójt gminy Komprachcice, Krzysztof Cebula – burmistrz Prószkowa, Mirosław Wieszołek- burmistrz Ozimka, Paweł Wąsiak – wójt gminy Łubniany, Dorota Koncewicz – burmistrz Niemodlina, Michał Golenia – wójt gminy Murów, Sybilla Stelmach – wójt gminy Popielów.
Samorządowcy z naszego powiatu pogratulowali nowemu wojewodzie nominacji i wyrazili nadzieję na dobrą współpracę. Liczą na pomoc w rozwiązywaniu problemów. W odpowiedzi otrzymali deklarację dialogu na linii administracja rządowa- administracja samorządowa.
- Przez 5 lat nauczyłam się pracy urzędu. Myślę, że to będzie współpraca wzorcowa, przede wszystkim między urzędem wojewódzkim i marszałkowskim województwa opolskiego, a to będzie fantastycznie promieniowało na cały nasz region, samorządowców i mieszkańców.- mówiła wojewoda.
Monika Jurek podczas konferencji zapowiedziała, że urząd wojewódzki ma być otwarty dla wszystkich. Dlatego chce zlikwidować bariery, jakie powstały na wejściu do urzędu za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Poinformowała o powrocie flagi Unii Europejskiej na gmach urzędu wojewódzkiego oraz przywróceniu pierwotnych nazw sal Złota i Herbowa zamiast istniejących dziś pomieszczeń im. Lecha Kaczyńskiego i Braci Kowalczyków. Nowy wojewoda opolski podkreśliła, że najważniejsze dla niej będą trzy obszary: zdrowie, bezpieczeństwo i edukacja. Dlatego też jedną z pierwszych decyzji będzie odwołanie obecnego kuratora oświaty i wybranie w drodze konkursu nowego.
– Przez ostatnie lata szkoła została mocno upolityczniona. Dlatego chcę, aby funkcję kuratora oświaty objęła osoba spoza polityki, która nie kandydowała nigdzie w wyborach – skomentowała Monika Jurek.
Wcześniej pani wojewoda spotkała się z byłym wojewodą Sławomirem Kłosowskim, który przedstawił jej obszerny i szczegółowy raport o stanie województwa, i o rzeczach wymagających jak najszybszych działań.
fot. Monika Jurek
Napisz komentarz
Komentarze