Ustawa Kamilka (inaczej lex Kamilek) została uchwalona 28 lipca 2023 roku. Sejm znowelizował Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektóre inne ustawy. Głównym celem nowelizacji prawa było wzmocnienie systemowej ochrony dzieci przed skrzywdzeniem. Zmienione przepisy weszły w życie 15 lutego tego roku. Od tego czasu osoby podejmujące pracę w placówkach, związanych z wymienioną w ustawie działalnością z dziećmi, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
Od 15 sierpnia zaczęły obowiązywać wymagania dotyczące tzw. standardów ochrony małoletnich. Jest to jeden z najważniejszych elementów tej ustawy. Mają one pomóc wcześniej dostrzegać niepokojące sygnały świadczące o tym, że dziecku może dziać się krzywda. Muszą je wprowadzić wszystkie instytucje, z których usług korzystają dzieci, takie jak placówki oświatowe, opiekuńcze, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe, związane z rozwijaniem zainteresowań itd.
Do nowych norm prawnych musiał dostosować się również Kościół Katolicki. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Kurią Diecezjalną w Opolu. Dowiedzieliśmy się, że w pierwszym półroczu tego roku diecezja opolska powołała Zespół ds. Prewencji Osób Małoletnich i Bezradnych Diecezji Opolskiej. Jego przedstawiciele zajęli się wprowadzeniem zapisów ustawy Kamilka.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze